Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Precyzyjne, zlokalizowane nawożenie ziemniaków prosto w redlinie

Obrazek

Dzięki precyzyjnemu i zlokalizowanemu nawożeniu ziemniaków, oprócz oszczędności – mniejszym dawkom azotu – poprawia się także parametry środowiska.

Janusz Biernacki13 października 2022, 11:45

Nawóz bezpośrednio w redlinie

Efekt podwójnego eko-, tj. ekologiczny i ekonomiczny, można osiągnąć dzięki umieszczaniu nawozu bezpośrednio w redlinie. Udoskonalonym urządzeniem do tego zadania jest aplikator Rotor Meter brytyjskiej firmy Stocks AG, który pierwotnie stosowany był do wysiewu nasion poplonu, granul nawozowych lub ślimakobójczych, peletu czy mikrogranul.

Nowa konstrukcja ma zamontowane na sadzarce 4 lejowe zasobniki, każdy z jednym wylotem rozdzielonym na dwa kanały. Rowkowane walce podające ze zmienną prędkością rolki podającej, przewody i specjalne redlice dostarczają nawóz po dwóch stronach każdej z redlin, kilka cm poniżej sadzeniaka. Zastosowane modyfikacje, w tym zainstalowanie elektronicznego miernika rotorowego i-CON (patrz zdjęcia). Podstawową jego funkcją jest automatyczne utrzymywanie wstępnie ustawionej docelowej dawki aplikacji wraz ze zmianą prędkości jazdy. Ciągłe porównywanie i równoważenie prędkości jazdy w stosunku do obrotów silnika zapewnia utrzymanie bardzo dokładnej dawki wysiewu. Rozwiązania te pozwoliły zredukować dawki nawozu azotowego o ok. 30% i jednocześnie znacząco obniżyły zawartość azotanów w wodzie gruntowej.
Oszczędność dla rolników

Rozwiązanie to ma dla rolników znaczący walor ekonomiczny, wynikający z lawinowego wzrostu cen nawozów w 2022 r. Redukcja kosztów produkcji, w tym zużycia nawozów, stała się bowiem ważnym priorytetem rolników, jest też działaniem chroniącym glebę, promowanym obecnie przez UE.

[bie]Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)