Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Przechowywanie ziemniaków bez chemii

Obrazek

Zdecydowana większość zebranych ziemniaków wymaga dobrego przechowania. Jak to zrobić skutecznie i bez użycia środków chemicznych? Okazuje się, że jest na to sposób. Do nawilża i dezynfekcji powietrza w magazynie ziemniaków należy użyć tylko wody i UV. Maszyna, która służy do tego celu – humigator – została opracowana w Idaho (USA) i wprowadzona do Europy w 2020 r.

Janusz Biernacki19 listopada 2020, 10:30
Humigator (patrz foto. – firmowe) oczyszcza powietrze w magazynie co 30 minut. Odbywa się to poprzez jego zasysanie i mieszanie z rozpyloną wodą. Dzięki zmianom ciśnienia cząsteczki wody poruszają się z dużą prędkością, wychwytując z powietrza bakterie, wirusy i inne patogeny. „Zainfekowana” woda jest oddzielana od oczyszczonego powietrza i odprowadzana, a czyste, wilgotne powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do komór przechowalni.
Humigator wydmuchuje powietrze o wilgotności od 95 do 98%. Maszyna zapewnia też stabilną temperaturę, co sprawia, że kiełkowanie jest niewielkie. Ziemniaki są jędrne i nie tracą na wadze, nawet przy przechowywaniu ponad osiem miesięcy.

Urządzenie jest dostępne na rynku w różnych modelach, zarówno w wersji sterowania automatycznego, jak i ręcznego. Najmniejszy model wystarcza do zabezpieczenia składowania 500 t bulw, a największy może obsłużyć przechowalnię na 50 000 t ziemniaków. Humigator może być używany do przechowywania ziemniaków jadalnych, ekologicznych i sadzeniaków.
[Źródło: Potato News Today; oprac. bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)