Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Recepta na długie leżakowanie

Obrazek

Ziemniaki można przechowywać bez uszczerbku na jakości bulw do wiosny. Nie jest to jednak proste, a zachowanie odpowiednich warunków w przechowalni jest kosztowne.

Jacek Daleszyński28 lutego 2022, 08:00

Pisaliśmy już niejednokrotnie, że przechowalnia to nie sanatorium, więc ziemniaki do niej trafiające muszą być wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli mają leżeć aż do wiosny czekając na odstawę.

– W tym roku moje przechowalnie były w pełni zapełnione niemal do połowy lutego, a przechowuję zwykle 5–6 tys. t ziemniaków w całości przeznaczonych na chipsy. Na szczęście do momentu rozpoczęcia odstawy nie zauważałem większych problemów z ich przechowywaniem – mówi Błażej Szejner, plantator z miejscowości Prosna w powiecie chodzieskim w Wielkopolsce. Zaznacza jednak, że punktowo rozpoczynały się w tym okresie niewielkie procesy gnilne, których pochodzenia jednak nie dało mu się jednoznacznie ustalić. Podejrzewa, że być może w tych miejscach znalazły się bulwy z wymoklisk na polach. Podkreśla, że ziemniaki bezwzględnie muszą trafić do przechowalni w jak najlepszej kondycji, niepoobijane i jak najmniej zanieczyszczone oraz wolne od wirusów. Wtedy mogą leżeć z powodzeniem nawet do czerwca. Dodaje, że w tym roku dodatkowo jest problem z suchą masą bulw, ale obserwuje, że nie tylko on boryka się z tą przypadłością.

Mogą długo leżeć, ale...

– Najdłużej przechowywane przeze mnie ziemniaki leżakowały do sierpnia. Są w stanie to wytrzymać, jednak wtedy utrzymanie odpowiednich warunków w częściowo opróżnionej przechowalni jest dużo trudniejsze niż w pełnej – mówi rolnik. Łatwiej też monitorować ziemniaki w przechowalni jesienią niż wiosną. Jesienią bowiem wymagają one szybkiego zabliźnienia ran i wysuszenia. Wiosną dochodzi jeszcze przede wszystkim kwestia wilgotności, najlepiej by była ona na poziomie 95–96%. Wiosną ważny jest wysoki turgor bulw, dlatego w swoich przechowalniach rolnik stara się od listopada do lutego utrzymać wilgotność 98%.

Więcej praktycznych informacji o sposobach na długie przechowywanie ziemniaka w najnowszym numerze naszego kwartalnika "Ziemniaki" (dostępny tylko w prenumeracie z "top agrar Polska").

jd, fot. SzejnerPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)