Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Rumunia zalewa nas tanimi ziemniakami?

16.07.2017

Drukuj

Rumunia zalewa nas tanimi ziemniakami?

Artykuł dostępny

Wszystko rozpoczęło się od doniesień rolników z powiatu jarosławskiego z województwa podkarpackiego, którzy w biurach poselskich zaczęli alarmować parlamentarzystów  w sprawie skokowego wzrostu importu młodych ziemniaków  Jako główny kierunek wskazywano szczególnie Rumunię. Rolnicy prosili rząd i Sejm o interwencję.

Interpelacja poselska


– Mając na uwadze potrzebę należytej ochrony przez polski rząd polskich producentów młodego ziemniaka i ochronę polskiego produktu apeluję o podjęcie pilniej decyzji dotyczącej legalności importu na tak dużą skalę przywożonych z Rumunii ziemniaków oraz ich jakości. Temat wymaga natychmiastowej reakcji Pana Ministra ponieważ polscy rolnicy są zmuszeni obniżać i tak już niskie ceny i mają ogromne problemy ze zbytem swojego produktu – napisał w interpelacji do ministra rolnictwa poseł Mieczysław Kasprzyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

r e k l a m aW interpelacji poseł zwrócił uwagę, że na Podkarpaciu produkcją wczesnego ziemniaka zajmują się głównie małe rodzinne gospodarstwa. Dla wielu z nich import z Rumunii oznacza ogromne problemy w utrzymaniu gospodarstw i rodzin ponieważ jest to głownie źródło ich dochodów.

PIORiN kontroluje


Minister rolnictwa od razu zwróciło się o podjęcie działań do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Główny Inspektor chcąc ustalić skalę tego zjawiska, wystąpił do Wojewódzkich Inspektorów z prośbą o przekazanie danych dotyczących stwierdzanych nieprawidłowości. Otrzymane informacje nie pozwalają jednakże na stwierdzenie, że w bieżącym roku zaobserwowano w obrocie zwiększoną ilości bulw ziemniaka pochodzących z Rumunii. Nie stwierdzono również licznych nieprawidłowości w zakresie ich zdrowotności i właściwego oznakowania. W wyniku prowadzonych działań tylko w 1 przypadku stwierdzono nieprawidłowość polegającą na oferowaniu do sprzedaży bulw ziemniaka bez właściwego oznakowania. Podmiot został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Wolny przepływ towarów


Minister rolnictwa przypomniał również, że obrót handlowy ziemniakami na terenie Unii Europejskiej podlega prawom swobodnego przepływ towarów i usług. Oznacza to, że jeżeli ziemniaki spełniają określone, wspólne dla UE wymagania, to mogą być bez przeszkód oferowane do sprzedaży w całej Unii, a poszczególne kraje nie stosują różnego rodzaju barier, które ograniczałyby obrót takimi ziemniakami. Dla ziemniaków pochodzących z Rumunii nie ma określonych żadnych barier w swobodnym obrocie wewnątrz Unii Europejskiej.

Kontrole będą kontynuowane


Mimo to kontrole bulw ziemniaków oferowane na terenie Polski przez zagranicznych producentów będą kontynuowane.

– Niemniej, mając na uwadze podnoszone przez producentów kwestie wprowadzania z innych państw członkowskich UE bulw ziemniaka naruszających przepisy, Główny Inspektor zobowiązał Wojewódzkich Inspektorów do szczególnego nadzoru nad prawidłowością prowadzenia obrotu takimi bulwami – napisał resort rolnictwa.

Nie pierwszy raz


To kolejny przypadek kiedy zgłaszane przez rolników przypadki nadmiernego importu, niespełniających norm towarów rolno-spożywczych, nie są potwierdzane przez ministerstwo rolnictwa. Od wielu miesięcy organizacje rolnicze bombardują informacjami o dużych ilościach złej jakości ukraińskich zbożach.

W tej sytuacji podobnie kontrole przeprowadziła Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Weterynaryjna oraz Inspekcja Handlowa. Wynikało z nich, że jakość ziarna z Ukrainy jest niższa niż np. zbóż polskich, ale wciąż mieszcząca się w parametrach. Z ostatnich oficjalnych danych wynika, że w 2015 r. import zbóż w Ukrainy wynosił zaledwie ok. 170 tys. t., a w zeszłym roku nieco ponad 160 tys. Z Ukrainy kupujemy głównie kukurydzę.    wk

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Co wysiać po wymokniętych oziminach?

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii