Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Rynek nasienny ziemniaka jeszcze się trzyma

Targi Potato Poland to okazja to spotkania się z wieloma praktykami, doradcami i specjalistami zajmujących się produkcją i przetwórstwem ziemniaka, ale m.in. także możliwość zapoznania się z najnowszą ofertą odmian ziemniaka. Krzysztof Martyna z firmy Europlant przedstawia sytuację na rynku nasiennym ziemniaka oraz ofertę odmianową firmy i kierunki hodowli ziemniaka. 

dr Maria Walerowska26 sierpnia 2021, 14:30
Hodowla Europlanta znana jest z odmian jadalnych, przemysłowych (skrobiowych, czipsowych, frytkowych czy przeznaczone na płatki).
– Hodowla odmiany trwa 10-12 lat, bierzemy pod uwagę te cechy, które są najważniejsze i najbardziej znaczące dla danego kierunku użytkowego ziemniaka. Dla przykładu ziemniaki jadalne, oczywiście uwzględniając także odporność na choroby czy kwestie zdrowotnościowe, badane są m.in. pod kątem wartości kulinarnej, barwy miąższu, wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego bulwy, ale także na smakowitość – podkreśla Krzysztof Martyna z firmy Europlant.

Skąd spadek powierzchni uprawy?


– Faktycznie, w ubiegłym sezonie była dość znaczna nadprodukcja ziemniaków, a jeśli dołożyć do tego problemy wynikające z COVID i jego skutkami na rynkach HORECA na całym świecie, co mogło spowodować na spadek powierzchni uprawy ziemniaka – mówi Krzysztof Martyna. Zmniejszyła się także powierzchnia plantacji nasiennych ziemniaka o ok. 700 ha.

Pytanie czy udało się sprzedać cały materiał sadzeniakowy w minionym sezonie? A co z kolejnym sezonem, który już za pasem? Nie zabraknie sadzeniaków? Obejrzyjcie koniecznie wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)