Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Sadzenie ziemniaków – jaka sytuacja na polach?

Nastał czas sadzenia ziemniaków. Chociaż w tym roku wcześniej niż w poprzednich sezonach, m.in. z powodu szybszego, znaczącego ocieplenia, w tym ogrzania gleby na głębokości sadzenia bulw do 8–10°C.

9 kwietnia 2020, 12:17

Opolscy rolnicy, którzy kilka czy kilkanaście lat temu zainwestowali w najnowocześniejszy sprzęt uprawowy przygotowali już pola pod uprawę ziemniaków, zwłaszcza odmian do przetwórstwa spożywczego, tj. na frytki i chipsy. Większość jednak przygotowuje ziemniaki do bezpośredniej konsumpcji. Odmiany jadalne bardzo wczesne uprawiane pod agrowłókniną będą do zbioru ok. połowy maja, co poprawi ich opłacalność.

Wahania cen ziemniaków i niska opłacalność tej produkcji w latach poprzednich spowodowały, że wielu drobnych producentów zrezygnowało z uprawy ziemniaka. W minionym sezonie uprawiany był w Polsce na powierzchni ok. 320 tys. ha.

Producenci, którzy zostali na rynku uprawiają także ziemniaki przemysłowe. Każda z grup użytkowych ziemniaka wymaga dzisiaj dużych nakładów inwestycyjnych, m.in. w sprzęt do sadzenia, przenośniki, sortowniki, a zwłaszcza przechowalnie opróżniane sukcesywnie aż do początku lata.

O aktualnej sytuacji rozmawiamy z:
Piotrem Mika – rolnikiem z Nowych Kotkowic
Andrzejem Marzęckim – gospodarstwo rolne w Kopicach


ZOBACZ FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)