Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Seminarium ziemniaczane – aminokwasy w uprawie ziemniaka. Jakie pełnią funkcje?

Obrazek

Oprócz nawożenia mineralnego coraz częściej w uprawie każdego gatunku zwraca się uwagę na biostymulację. Nie inaczej jest w uprawie ziemniaków, w której takie preparaty również są polecane.

Jacek Daleszyński1 marca 2023, 08:59

– W uprawie ziemniaka możemy zastosować chociażby aminokwasy, które stymulują m.in. wegetację ziemniaka. Jest ona wtedy przyspieszona o około 2 tygodnie – mówił Tomasz Harciarek z firmy Agro-Sorb (na zdjęciu po lewej). Same aminokwasy mają też wtórnie przeciwdziałać stresom biotycznym związanym z chorobami grzybowymi. Mają też łagodzić skutki stresu suszy czy silnego nasłonecznienia.

– Aminokwasy pomagają roślinom przetrwać w lepszej kondycji stres braku wody. Warto jednak pamiętać, że rośliny muszą mieć dostęp do składników, czyli zadbać trzeba o nawożenie – mówił przedstawiciel. Dodał, że dodatek aminokwasów do zabiegów fungicydowych umożliwia zmniejszenie dawek preparatów, co ma pozwolić na uzyskanie takiej samej lub wyższej skuteczności zwalczania chorób. Generalnie aminokwasy mają polepszać skuteczność fungicydów nawet o 30% i użytkownicy produktów aminokwasowych np. w Niemczech mają właśnie stosować z nimi łącznie fungicydy w dawkach obniżonych o 30%, np. w warzywach czy zbożach. Polskie badania pod tym kątem miały wykazać, że kombinacja fungicydu z preparatem Agro-Sorb Folium w stężeniu 1% wpływa znacząco na zmniejszenie presji zarazy ziemniaka. Generalnie zastosowanie aminokwasów w badaniach miało wpływać na zwiększenie plonu ziemniaka o około 10% i zwiększenie suchej masy. To ma z kolei wpływać na lepsze przechowywanie się ziemniaków.

– Proponowane przez nas aminokwasy w naszych produktach, np. Agro-Sorb Folium zwiększają wydajność fotosyntezy i polepszają wykorzystanie składników mineralnych. W przeprowadzonym przez nas badaniu w rzepaku z obniżoną o połowę dawką azotu z dodatkiem aminokwasów okazało się, że plon nasion nie był niższy od tego z pola z pełną dawką azotu – mówił Radosław Łaźny z Agro-Sorb (na zdjęciu po prawej).

Aminokwasy stosować wcześnie

Przedstawiciel zapewniał, że aminokwasy powinny być stosowane wcześnie, już od początkowych faz rozwojowych roślin. Przed samym zbiorem ziemniaka, na 4–5 tygodni, zastosowanie aminokwasów ma zwiększać zawartość skrobi, w badaniach o ponad 2%, co jest istotne przy produkcji ziemniaka na ten cel.

Z czym nie mieszać

Przedstawiciel nie poleca mieszania aminokwasów np. z regulatorami wzrostu. Chodzi o efekt wzmocnienia tych drugich, które wtedy mogą zbyt mocno wpływać na gospodarkę hormonalną roślin. Nie poleca się też mieszania aminokwasów z preparatami miedziowymi i herbicydami.

jd


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)