Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Skrobia także ucierpiała

Obrazek

Mówi się, że uprawa ziemniaków i produkcja skrobi jest stabilna, i że pandemia tak mocno się na tym rynku nie odcisnęła. Tymczasem nawet największy gracz na rynku – Chiny – ograniczył areał ziemniaka, a ceny tego towaru od lat dyktują światowi liderzy.

Janusz Biernacki25 lipca 2021, 15:10
Chociaż obecnie sytuacja pandemiczna w kraju i Europie znacznie się poprawia, to niestety, koronawirus wpłynął także negatywnie na rynek skrobi. Przemysł skrobiowy, w tym ZPZ Piła, skutki pandemii zaczął odczuwać w połowie 2020 r. Rozpoczęła się wówczas systematyczna, trwająca do stycznia i lutego br. obniżka cen skrobi do 400–410 €/t, tj. ok. 40% mniej niż rok wcześniej. Z kolei w poprzednich latach niższe krajowe plony sprawiły, że ubiegłoroczne ceny kontraktacyjne w firmie były najwyższe w ostatnich 5 latach. Płacono 28–38 gr/kg ziemniaków, w zależności od ich jakości i zawartości skrobi.
Na obecną sytuację ekonomiczną sektora skrobiowego wpływa także spadek światowego popytu na skrobię ze względu na ogólne spowolnienie gospodarcze oraz wyprodukowanie w Europie duże jej ilości. Kampanie jesienne były udane pod względem zbiorów ziemniaka skrobiowego, a w Polsce produkuje się jej rocznie 170–200 tys. t. Ponadto, wiosną br. w Europie Zachodniej niektóre firmy wyprodukowały dodatkowo tani krochmal z ziemniaków jadalnych oraz przeznaczonych na frytki i chipsy.
Cenę dyktuje rynek
W 2020 r. kontraktacja ziemniaków skrobiowych w ZPZ Piła była rekordowo wysoka. Sezon ten okazał się ponadto największy pod względem produkcji skrobi, co wynikało z urodzaju ziemniaków. Z tej nadprodukcji niektóre firmy wejdą w kampanię 2021 r. z zapasami, a dodatkowo światowy spadek cen skrobi bardzo komplikuje sytuację. Niestety, polscy producenci skrobi nie mają wpływu na światowe ceny tego towaru. Liczącymi się graczami są tu firmy zachodnie, np. z Danii, Niemiec i Holandii. Z kolei skrobia wyprodukowana w Polsce trafia w 80–85% na eksport na wszystkie kontynenty, a 15–20% przerabiane jest w kraju, głównie przez sektor spożywczy. Proporcja ta świadczy o dużej zależności naszych producentów od koniunktury światowej.
Pełny tekst o zaawansowaniu prac nad programem "Polski ziemniak" znajdziesz w nowym wydaniu kwartalnika "Ziemniaki" 3/2021. Dodatek można zakupić tylko z prenumeratą miesięcznika "top agrar Polska".
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)