Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Święto ziemniaka w Charbrowie

Ziemniak to ważna uprawa płodozmianowa i tradycyjnie wpisująca się w polski krajobraz. By uświetnić i docenić tę uprawę, zorganizowano w tym roku wspólną imprezę plenerową Potato Poland i XXVIII Krajowe Dni Ziemniaka w Charbrowie, k. Lęborka.

Janusz Biernacki23 sierpnia 2021, 18:35
Głównymi organizatorami tegorocznego spotkania były Polska Federacja Ziemniaka i Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. W ramach wydarzenia można było zobaczyć kolekcję kilkudziesięciu odmian ziemniaka z różnych grup użytkowych, pokazy pracy maszyn do zbioru i uprawy ziemniaka, czy prezentacje sprzętu do jego transportu, przemieszczania, sortowania i konfekcjonowania.
Na odrębnej hali wystawowej swoje oferty handlowe przedstawiło kilkadziesiąt firm związanych z branżą. Odbyły się ponadto profesjonalne wykłady, obejmujące m.in. zagadnienia: 
 • wykorzystania paneli słonecznych,
 • innowacyjnego systemu wspomagania decyzji do optymalizacji uprawy, nawożenia i zabiegów ochrony, z uwzględnieniem deficytu wody,
 • profesjonalnej produkcji ziemniaka wolnej od bakterii Cm,
 • e-programu eksportowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu,
 • paszportyzacji polskiej żywności – elektroniczny paszport ziemniaka,
 • nowoczesnych rozwiązań w handlu detalicznym.
Nowe odmiany
Na krajowych targach poświęconych ziemniakowi, nie mogło zabraknąć w ofercie firm nowości odmianowych. W grupie wystawców były nimi:
 • Bielik – odmiana jadalna, bardzo wczesna; hodowca – HZ Zamarte
 • Fala – odmiana skrobiowa, wczesna; hodowca – PMHZ Strzekęcin
 • Kotwica – odmiana skrobiowa, średnio wczesna, z 2020 r.; hodowca – PMHZ Strzekęcin
 • Longina – odmiana jadalna, wczesna, z 2020 r.; hodowca – HZ Zamarte
 • Mila – odmiana jadalna, średnio wczesna; zachowujący – CN Nidzica
 • Nasturcja – odmiana jadalna, bardzo wczesna; hodowca – HZ Zamarte
 • Piwonia – odmiana jadalna, bardzo wczesna; hodowca – HZ Zamarte
 • Surmia – odmiana jadalna, bardzo wczesna, z 20 20 r.; hodowca – HZ Zamarte
 • Werbena – odmiana jadalna, bardzo wczesna, z 20 20 r.; hodowca – HZ Zamarte

Targowe nowości produktowe
Wystawcy przedstawili też kilka nowości związanych z uprawą, ochroną, czy nawożeniem ziemniaka. Jedną z nich jest produkt Agros firmy UPL To naturalny inhibitor kiełkowania bulw, olejek uzyskiwany ze skórki pomarańczy, przeznaczony do stosowania w przechowalni ziemniaków. Nie wymaga okresu karencji i może być użyty solo lub jako element wspomagający przechowywanie bulw, po chemicznej, polowej desykacji naci. Środek można aplikować w przechowalni urządzeniami do zamgławiania na zimno i gorąco w dawce 100 ml/t ziemniaków. Nie zaleca się jego stosowania na sadzeniaki.
Nowym produktem w ochronie upraw ziemniaka przed zarazą jest Innzar 500 SC, którego s.cz jest fluazynam. Zdaniem producenta, środek zwalcza patogen zarówno na liściach, jak i na łodygach. Zaleca się go stosować w dawce 0,3–0,4 l/ha, zgodnie z sygnalizacją rozwoju sprawcy choroby, tj. od początku zawiązywania bulw do fazy zamierania liści i łodyg (BBCH 40-97).

Do przewozu oraz przeładunku i czyszczenia ziemniaków służy natomiast nowa wersja przyczepy K4 firmy Brettmeister. Jest ona szczególnie przydatna w sytuacji, gdy wymagany jest szybki przeładunek i doczyszczanie bulw. Dzięki znacznie większej powierzchni czyszczenia i szerszemu przenośnikowi transferowemu jest o 50% wydajniejsza niż jej poprzednik – wersja K3. Zawartość bunkra o pojemności 11,5 t i powierzchni 22-24 m² można rozładować w ok. 3 minuty (patrz foto).


Nowym rozwiązaniem w sektorze przeładunku jest amortyzator opadania Kaskada II z elektronicznym wyświetlaczem i fotokomórką, automatycznie regulującą wysokość zsypywania ziemniaków do worków typu B-B. Ośmiostopniowa kaskada znalazła się w ofercie firmy Remprodex (patrz zdjęcie).
Inne produktowe nowości to np. biologiczny preparat AzotoPower, zawierający wolnożyjące, niesymbiotyczne bakterie z rodzaju Azotobacter i Arthrobacter, biorące udział w wiązania azotu atmosferycznego przez rośliny. Drugą nowością z tej grupy produktów jest Delia Stop. Ten mikrobiologiczny preparat, zdaniem producenta, stymuluje rozwój i regenerację roślin uszkodzonych przez śmietki. Oba preparatu znajdują się w ofercie firmy BioLider.
Kolejnym produktem służącym do wzmocnienia roślin i stymulacji ich rozwoju, a, zdaniem dystrybutora (Prostafeed Polska), także ograniczeniu stosowania fungicydów, jest BioAktiv Vita. Składa się on z naturalnych surowców. Zalecany jest do stosowania w dawce 1 l/150 l wody w uprawach m.in. zbóż, rzepaku, czy kukurydzy.
Z kolei firma Timac Agro w ramach nowości zaprezentowała na targach biostymulujące wieloskładnikowe nawozy azotowe typu Sulfammo. Zawierają azot (18–30%), siarkę (15–31%), magnez (3–4%) oraz sód, miedź, cynk i kompleks N-Process i mezocalc. Ich specjalna otoczka organiczno-wapniowa ma ograniczać straty azotu wynikające z ulatniania i wymywania i zoptymalizować jego dostępność dla roślin. Nawozy te polecane są do stosowania w buraku cukrowym, ziemniaku, rzepaku, na użytki zielone w kukurydzy oraz uprawach warzywniczych i sadowniczych.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)