StoryEditor

Święto ziemniaka w Kalinowej z rozmachem i doborową obsadą

W ostatni weekend sierpnia (26–27. 08) swoje krajowe święto obchodził ziemniak. Jego oprawę merytoryczną i techniczną pod hasłem „Ziemniak dziś i jutro” przygotowała po raz pierwszy Hodowla Roślin Kalinowa przy współudziale IHAR – PIB Radzików, Gminy i Miasta Błaszki, Łódzkiej Izby Rolniczej, Stowarzyszenia Polski Ziemniak oraz Spółki Agrosad.
28.08.2017., 15:08h
Tegoroczny, obfitujący w opady sezon wegetacyjny to, zwłaszcza na lżejszych glebach województwa łódzkiego, zwiastun dużych, być może rekordowych plonów ziemniaka. To zatem dobra okazja do podsumowań i prezentacji osiągnięć tej branży. Podczas XXIV Krajowych Dni Ziemniaka w HR Kalinowa zaprezentowano ponad 100 odmian, w tym wiele nowości. Przedstawiono maszyny i sprzęt do sadzenia, pielęgnacji, nawożenia i ochrony (14 programów) oraz zbioru ziemniaka. W uprawie tego gatunku nie sposób dzisiaj obejść się bez nowych rozwiązań technologicznych, tj. systemów naprowadzania GPS, dronów skanujących pola, czy elektronicznych mierników warunków uprawy czy przechowywania.

Organizatorzy przygotowali także specjalne poletka demonstracyjne z błędami agrotechnicznymi, mającymi wpływ na jakość i plon bulw ziemniaka. Są to np. zbyt głębokie sadzenie (25 cm), niska obsada (sadzenie w redlinie co 40 cm), czy skutki użycia lub braku zaprawiania bulw. Dodatkowo można było poznać kolekcję ponad 30 odmian cebuli wraz z wpływem różnych systemów nawadniania na jej plon i jakość. W trakcie XXIV Krajowych Dni Ziemniaka zaprezentowano też technologię uprawy konsumpcyjnego mini ziemniaka, tzw. „Little Potato” (Baby potatoes). W tej technologii zaprezentowano odmiany Jazzy i Bullit. Specjalną ofertą dla gastronomii były ziemniaki krojone w słupki, na plastry czy w kostkę i pakowane próżniowo, które przechowywane w temperaturze 2–7°C mają przydatność do spożycia do 6 dni. W ten sposób można też przygotować do handlu buraczki, cebulę, czosnek, marchew, pietruszkę czy seler.

Jedną z atrakcji tej plenerowej imprezy był największy w Polsce pokaz zbioru ziemniaków z udziałem 8. jedno-, dwurzędowych i samobieżnych kombajnów łącznie z systemami sortowania i załadunku do palet lub na pojazdy transportowe. Poza praktycznymi pokazami program XXIV KDZ obejmował też seminaria nt. technologii uprawy, przechowalnictwa, odmian ziemniaka, rozwiązań marketingowych oraz przepisów prawnych.
Podczas ziemniaczanego święta nie mogło też zabraknąć prezentacji kolekcji odmianowych. Wśród nowości firma Agrico Polska oferowała odmiany z katalogu CCA, w tym jadalne: Arizona (typ kulinarny AB), Constance (AB), Esmee (AB), Volare (AB) oraz odmiany chipsowe Arsenal i Destiny.  Europlant oferował natomiast swoim klientom odmiany, np. Annalena, Antonia, Bernina, Lucilla, Marabel i Ricarda. HZZ Zamarte w ub. r. zarejestrowała z kolei odmiany jadalne Lawenda (wczesna, Lech (średnio wczesna) i Tacja (bardzo wczesna). Na poletkach demonstracyjnych firma HZPC przedstawiła m.in. odmiany jadalne: Briosa, Colomba, Noblesse, Orlena i Voluma. Z kolei firma Norika ma w kolekcji nowości odmiany Mia (wczesna, Beo (wczesna) czy Nautis (średnio wczesna). Nową odmianą hodowli Solana Polska jest Sunshine (jadalna, wczesna), a P-MHZ w 2016 r. zarejestrowała odmiany Tonacja (jadalna, bardzo wczesna) oraz Amarant (skrobiowa, średnio późna).

W minionym deszczowym sezonie problemem w uprawie ziemniaków mogły być m.in. ślimaki. Do ich zwalczania można było zastosować prezentowany na KDZ, odporny na deszcz granulat Axcela w dawce 7 kg/ha. Na następny sezon wegetacyjny do poprawy kondycji upraw polecano ponadto preparaty: Supporter, Agro-Sorb Folium, Guard T czy Startus Activ.

W sektorze elektronicznym ciekawym produktem dla branży ziemniaczanej jest aplikacja SolGrader przeznaczona do szybkiego obliczania plonu/ha i jego struktury, przydatna zwłaszcza dla producentów sadzeniaka czy bulw do handlu o określonym kalibrze. Wystarczy smartfonem lub notebookiem zrobić zdjęcie kilku prób ziemniaków z jednego krzaka, a aplikacja przekształci obraz na informacje o wielkości bulw, wadze, i szacunkowej wydajności z hektara. Interesującym rozwiązaniem jest także tzw. elektroniczny ziemniak SolAntenna. Urządzenie umieszcza się w glebie obok posadzonych bulw. W trakcie wegetacji przekazuje elektroniczny sygnał do komputera o warunkach polowych. Urządzenie mierzy temperaturę, wilgotność względną, poziom CO2 oraz wstrząsy mechaniczne w trakcie zbioru. W magazynie może natomiast dostarczyć informacji o warunkach przechowywanych bulw.
Na placu maszynowym jedną z nowości była przyczepa do załadunku skrzynio-palet. Na zaczepianej, trzyosiowej platformie umieszczono ramową konstrukcję z materiałowymi lejami zasypowymi na 12 zasobników, po sześć z każdej strony. Kombajn ziemniaczany ze zbiornikiem na bulwy podjeżdża do takiej przyczepy i najlepiej „łamanym” podajnikiem zasypuje kolejne skrzynie, gotowe do przeładunku w magazynie lub na środki transportowe kontrahenta.
Od dwóch sezonów można ponadto spotkać na naszych polach produkcyjnych jedno- lub dwurzędowe kombajny do zbioru ziemniaków Keiler firmy Ropa. Keiler 1 jest jednorzędowym ciągnionym kombajnem wyposażonym w 6-cio tonowy zasobnik. Jego elementy obsługi i terminal dotykowy można zintegrować z każdą kabiną traktora i każdym terminalem ISOBUS.
(bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:47