StoryEditor

Topinambur – roślina do wielu zadań

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty to roślina wielofunkcyjna, gdyż jego część nadziemna może być wykorzystana na biomasę, kwiaty jako element ozdobny, a bulwy do konsumpcji lub w celu ograniczania szkód łowieckich.
22.11.2021., 15:11h
Uprawa topinamburu to dobry sposób na zagospodarowanie trudnych stanowisk. Roślina toleruje różne stanowiska, także piaszczyste oraz zmienne warunki pogodowe. Poprawia też strukturę gleby, ze względu na pozostawioną dużą ilość biomasy. Z plantacji tych można również pozyskiwać bulwy konsumpcyjne lub jako uzupełnienie paszy dla zwierząt, czy – zakładając poletka śródleśne – w celu ograniczania szkód łowieckich. Ich plon waha się od 10 do 30–50 t/ha, zależnie od stanowiska i technologii uprawy. W użytkowaniu energetycznym roślina może natomiast dostarczyć 30–100 t/ha zielonej masy.
Uprawa jest samoodnawialna przez 10–15 lat, gdyż po zbiorze zielonej masy odrastają bulwy i kłącza pozostawione w ziemi. Aby jednak utrzymać odpowiednią produktywność plantacji, z której pozyskuje się komercyjnie, np. bulwy, zaleca się odnawiać plantację co 2–3 lata, kiedy spadają plony i rośnie liczba kłębów drobnych.
Przedplon i agrotechnika
Przedplonem dla topinamburu mogą być wszystkie rośliny uprawne oraz odłogi. Większość zabiegów agrotechnicznych przeprowadza się wiosną, analogicznie jak w uprawie ziemniaków. Jesienią należy pole zaorać, można też zastosować obornik w dawce 20 t/ha. Wiosną wysiewa się nawozy mineralne w dawkach 60–80 kg/ha P2O5, 100–140 kg/ha K2O oraz 80–120 kg/ha N. Azot stosuje się w dwóch dawkach, pierwszą (1/3) przed sadzeniem, łącznie z P i K, a drugą (2/3), gdy rośliny mają ok. 50 cm wysokości. Dość wysokie potrzeby nawozowe plantacji wynikają z dużej produkcji materii organicznej…

Cały artykuł, w tym pozostałe zalecenia agrotechniczne, metody i warunki przechowywania, czy ekonomikę uprawy, przeczytasz w nowym wydaniu miesięcznika "top agrar Polska" 12/2021, na str. 84-85.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 04:33