Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Uprawa ziemniaków w strefie koła polarnego

Obrazek

Każdego roku w Troms og Finnmark, północny rejon Norwegii, produkuje się ziemniaki, jagody i warzywa. Według Norweskiej Spółdzielni Rolniczej żaden kraj na świecie nie prowadzi produkcji towarowej w bardziej wysuniętym na północ miejscu świata.

Janusz Biernacki23 listopada 2020, 15:16
Golfsztrom to ciepły prąd morski północnego Atlantyku. Wraz z długotrwałą emisją słońca umożliwia uprawę ziemniaków, warzyw i jagód w krótkim oknie czasowym, tj. od maja do września w północnej części Norwegii – wykraczającym poza koło polarne. Okres wegetacji trwa tu zaledwie od 90 do 110 dni. W południowej części kraju jest zwykle dwa razy dłuższy. Jeśli pogoda nie jest sprzyjająca, wówczas ziemniaki na północy sadzi się dopiero ok. 10 czerwca.

Obecnie Norweska Rada Rolnicza, Nibio i Tromspotet AS badają, jak długa emisja słońca (w czasie dnia polarnego) i temperatura wpływają na produkcję ziemniaków, warzyw i jagód w najbardziej na północ wysuniętej części Norwegii. Celem projektu jest m.in. opracowanie dla tego rejonu nowych norm nawozowych służących optymalizacji produkcji ziemniaków, kapust pod agrowłókniną i sadzonek truskawek w tunelu foliowym. Mają być ponadto stworzone nowe agrometeorologiczne modele wzrostu kultur, które w szczególności uwzględnią warunki oświetlenia na północ od koła podbiegunowego.

Słońce o północy, które umożliwia 20-godz. fotosyntezę i wyższa temperatura wzrostu przy użyciu agrowłókniny i wykorzystaniu tuneli foliowych stwarza nowe wyzwania pod względem dostępu do składników pokarmowych. Jest też powodem zaburzeń w rozwoju, co ogranicza produkcję i obniża jej opłacalność. Brak możliwości odpoczynku może być trudny dla wzrostu roślin. Widzimy ponadto, że wzrosty upraw przebiegają inaczej pod tkaniną z włókna, co wymaga dalszych przemyśleń i dostosowania dawek nawozów do potrzeb upraw – mówią przedstawiciele projektu.
[Źródło: www.potatoes.news. oprac. bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)