Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Zamrożone geny ziemniaka

Obrazek

Międzynarodowe Centrum Ziemniaka (CIP) chroni różnorodność genetyczną ziemniaków, zamrażając ich kolekcję sadzonek w największym na świecie kriobanku.

Janusz Biernacki29 grudnia 2021, 08:45
Wiele upraw na świecie służy zachowaniu bezpieczeństwa żywnościowego. Należą do nich m.in. ziemniak, bataty oraz kawa i kakao. Są to uprawy klonalne, co oznacza, że nie można ich chronić za pomocą nasion. Jednym ze sposobów zachowania tej bioróżnorodności jest konserwowanie ich jako sadzonek in vitro.
Kriobank ziemniaczany
Międzynarodowe Centrum Ziemniaka (CIP) utrzymuje najbardziej zróżnicowaną na świecie kolekcję in vitro w swoim banku genów, w którym przechowuje 12 000 ziemniaków, słodkich ziemniaków i innych andyjskich roślin okopowych i bulwiastych.
Oprócz kolekcji in vitro, CIP zbudowała też największą na świecie i najbardziej zróżnicowaną kolekcję kriobanków ziemniaczanych, w której 3600 odmian jest przechowywanych w sposób bezpieczny i długoterminowy.
Metoda ta wykorzystuje ciekły azot do szybkiego zamrażania drobnych próbek tkanek pobranych ze sterylnych sadzonek in vitro. W przypadku ziemniaków, próbki zwykle pobiera się z wierzchołka korzenia. Po zamrożeniu są one długotrwale uśpione. Po wyjściu z kriobanku mogą wykształcić kompletne rośliny po ok. 6–8 tyg. i być udostępnione instytucjom na całym świecie.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)