Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Zbiór ziemniaków z powietrznym separatorem kamieni

Obrazek

Firma Grimme promuje na polskim rynku model kombajnu ziemniaczanego z powietrznym separatorem do kamieni i mokrych brył gleby. Urządzenie AirSep zainstalowano obecnie w dwurzędowym, ciągnionym kombajnie ziemniaczanym EVO 290.

Janusz Biernacki6 września 2018, 13:34
Udoskonalony, zmniejszony i wyciszony separator AirSep, o obniżonym zapotrzebowaniu mocy firma Grimme montuje obecnie w kombajnie ziemniaczanym EVO 290. Jest to rozwiązanie amerykańskiej firmy [córki] Spudnik. Powietrzny separator umożliwia bezobsługowy zbiór bulw bez kamieni i mokrych brył. Nowa konstrukcja dwurzędowego kombajnu ma ponadto 9-tonowy zbiornik i trzykołowy układ jezdny TriSys, chroniący glebę przed nadmiernym zagęszczaniem.

Podebrana przez lemiesze gleba z bulwami przemieszcza się przez pierwszą taśmę odsiewającą. W miejscu podania masy na drugą taśmę następuje oddzielanie łętów od bulw przez tzw. obiegową taśmę łęcinową. Z niej ziemniaki i reszta zanieczyszczeń, w tym kamienie, są przekazywane na separator powietrzny, który silnym strumieniem powietrza przemieszcza odizolowane od kamieni i resztek łęcin bulwy. Taśma palcowa przy separatorze usuwa z kolei suche bryły, a wolny od większości zanieczyszczeń towar wędruje na dwie taśmy jeżowe, taśmę stołu przebierczego i dalej do 9-tonowego zbiornika kombajnu. Kamienie i inne cięższe zanieczyszczenia opadają na niższą taśmę, skąd kierowane są do specjalnej skrzyni kombajnu. Na skraju pola usuwa się je automatyczne na pryzmę, skąd ładowane są na przyczepę i wywożone.

Przy trudnych warunkach zbioru do usuwania pojedynczych zanieczyszczeń można zaangażować przy stole przebierczym jedną osobę. Zdaniem przedstawiciela firmy, montaż separator AirSep na wczesnym etapie przemieszczania bulw w kombajnie chroni towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzenie jest napędzane ze zintegrowanego układu hydraulicznego, nie wymaga więc dodatkowego silnika, a jego ustawienia robocze wykonuje się na terminalu w kabinie ciągnika.
Zapotrzebowanie mocy na kombajn EVO 290 w wersji AirSep wynosi 205 KM.
Źródło: Grimme Polska
[bie]


1 z 3
kombajn EVO 290 AirSep

kombajn EVO 290 AirSep

2 z 3
taśmy z oddzielonymi bulwami i kamieniami

taśmy z oddzielonymi bulwami i kamieniami

3 z 3
wyrzut kamieni na skraju pola

wyrzut kamieni na skraju pola

Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)