Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Zbiory ziemniaków po trudnym sezonie

Trwają wykopki. Dzięki udanej, jesiennej pogodzie zbiory ziemniaków przebiegają sprawnie, ale plon nie wszędzie jest zadowalający. Co o tegorocznych zbiorach mówią producenci?

29 października 2021, 13:09

Trwają zbiory ziemniaków. Bernard Marks - rolnik z Ligoty Krapkowickiej, rozpoczął zbiory na początku września, kiedy bulwy nie były jeszcze całkiem dojrzałe, ale nie czekał, gdyż miał zamówienia. W okresie wegetacyjnym było bardzo dużo stonki, na którą nie działały dopuszczone środki i plantacja szybko zamarła. Plon też nie jest zadowalający: dużo jest drobnej frakcji, czyli zawiązanych ziemniaków ale niewykształconych w bulwy handlowe.  

I podobnie, jak u kolejnych rozmówców, zbiory trwają do końca października.

Pogoda nie służyła

Sezon trudny, w skrajnych temperaturach: zimna wiosna i sadzenie w zimną i mokrą glebę, co bardzo przedłużyło wschody ziemniaków. W czerwcu i lipcu było bardzo gorąco, mokro w sierpniu, ale ciepło i sucho w czasie wykopków.

Z powodu nierównej pogody, wegetacja przebiegała też nierówno, przez co bulwy są niekształtne i często bardzo duże. Na niektórych polach pod koniec zbiorów było dużo zgnitych lub niedojrzałych fizjologicznie bulw.

Specjalizacja lub rezygnacja?

Na Opolszczyźnie zostało niewiele gospodarstw specjalizujących się w uprawie tych warzyw. Przed laty wiele dużych gospodarstw zainwestowało w drogi specjalistyczny sprzęt do zbioru ziemniaków.

Niektórzy z nich wyspecjalizowali się w produkcji na frytki i chipsy, gdzie obowiązują stałe, wieloletnie kontrakty. Niska opłacalność produkcji w niektórych latach spowodowała jednak, że wielu drobnych producentów zrezygnowało z ich uprawy. Ci, co zostali na rynku, nastawili się na ich przechowywanie i sprzedaż przez cały rok.

Zobacz, co producenci mówią o tegorocznych plonach i zbiorach!

W filmie wystąpili:

Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej

Piotr Matejka, rolnik z Żelaznej

Robert Paruzel, Top Farms Głubczyce

 

tekst, zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

 
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)