Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Ziemniaki hybrydowe z nasion

Obrazek

Holenderski hodowca ziemniaka, firma HZPC, pracuje nad ziemniakami uzyskiwanymi nie z tradycyjnego sadzenia, lecz z siewu nasion. Uprawę ziemniaków z nasion można osiągnąć dzięki hodowli ziemniaków hybrydowych.

Janusz Biernacki11 sierpnia 2020, 11:50
Pomysł hodowli ziemniaków z siewu jest realizowany przez firmę HZPC od wielu już lat. Na firmowych poletkach doświadczalnych sadzeniaki z ziemniaków hybrydowych rosną z powodzeniem na tradycyjnych redlinach, a od niedawna także na tzw. zagonach. Te ostatnie pozwalają uprawiać więcej roślin na metrze kwadratowym. Hodowca ma też większą kontrolę nad wielkością zbieranej bulwy. Ostatecznie, gdy nasiona będą wystarczająco mocne, firma planuje wysiać je do grządek, co to sprawi, że hodowla ziemniaków hybrydowych będzie jeszcze wydajniejsza.

Ziemniak hybrydowy
Ad Vrolijk, lider projektu ziemniaków hybrydowych w HZPC, wyjaśnia czym są ziemniaki hybrydowe. To połączenie dwóch wsobnych szczepów, które tworzą jednolity produkt. Ostateczna bulwa wygląda dokładnie tak samo jak tradycyjny ziemniak, ale istnieje kilka znaczących różnic pod względem cech. Jedną z ważniejszych jest możliwość wyhodowania ziemniaków z bulwy oraz z nasion. Hodowca ma ponadto większy wpływ na cechy charakterystyczne wytworzonej hybrydy – np. może szybciej uodpornić odmianę na choroby, niekiedy w ciągu zaledwie 4–5 lat. W przypadku tradycyjnej hodowli zajmie to 10 lub więcej lat, może również szybciej dostosowywać się do wymagań klientów.

HZPC nie oczekuje, że ziemniaki hybrydowe zastąpią w perspektywie krótkoterminowej tradycyjny proces uprawy ziemniaków. Eksperci firmy szacują, że dopiero po 2030 r. będą mogli dostarczyć ziemniaka na zamówienie. Liczba rynków, na których istnieje popyt na ziemniaki hybrydowe, będzie również początkowo bardziej ograniczona, niż w przypadku tradycyjnych.

Zdaniem hodowcy, uprawa ziemniaków z nasion powinna być postrzegana jako nisza, ponieważ tradycyjny ziemniak wyhodowany z bulw ma szczególne zalety w porównaniu z uprawą z nasion. Jednak w krajach, które mają trudności z dostępem do sadzeniaków, hybrydowa odmiana ziemniaka może przynieść korzyści dla bezpieczeństwa żywnościowego w zakresie zdrowej żywności.
[oprac. bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)