Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Czym zastąpić śrutę sojową?

Obrazek

Spadające ceny mleka skłaniają do szukania rezerw w kosztach jego produkcji, 
w których nakłady na pasze stanowią ok. 70%.

Ryszard Lesiakowski12 grudnia 2014, 12:06

Oszczędne żywienie nie oznacza rezygnowania z drogich pasz, ale roztropne ich stosowanie.
Śruty na pierwszy rzut oka są drogie, zwłaszcza obecnie, ale dając dobre efekty produkcyjne udowadniają, że relacja kosztów do zysku jest w ich przypadku dalej korzystna.

Śruty poekstrakcyjne sojowa czy rzepakowa, to pasze najczęściej „krytykowane” w okresie niskich cen skupu mleka. Nagle okazują się mniej potrzebne w dawce, a ich korzystne oddziaływanie na organizm krowy, a w szczególności na syntezę mleka w gruczole mlekowym jest zapominane, ze względu na wysokie ceny. Kwota około 1800 zł za tonę śruty poekstrakcyjnej sojowej (PŚS) czy 850 zł za tonę śruty poekstrakcyjnej rzepakowej (PŚR) to teraz bardzo dużo, a jeszcze niedawno płaciliśmy po 2200 zł za PŚS i wszystko było w porządku... No cóż, z rynkiem się nie dyskutuje. Zachęcam jednak do rozwagi, abyśmy czasami nie wylali przysłowiowego dziecka z kąpielą. les

Więcej przeczytasz w grudniowym programie specjalnym "top bydło", dostępnym tylko z wydaniem "top agrar Polska".

Nie masz jeszcze prenumeraty? Skorzystaj z naszej promocji dla nowych prenumeratorów.
Zostań naszym Czytelnikiem i dołącz do grona profesjonalistów w branży rolnej!


Picture of the author
Autor Artykułu:Ryszard Lesiakowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)