Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Ile grup żywieniowych w oborze?

Obrazek

Grupowanie krów w oborze zwiększa efekty produkcyjne, poprawia zdrowie i rozród krów, dzięki czemu jest bardziej opłacalne! – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w styczniowym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.

Marcin Jajor28 grudnia 2022, 12:00
Jak w swoim artykule na łamach styczniowego wydania dodatku specjalnego top bydło przekonuje prof. Zygmunt M. Kowalski, grupowanie krów jest jednym ze sposobów zwiększania efektywności produkcji mleka. Pobrana przez krowę dawka pokarmowa musi pokrywać jej zapotrzebowanie, wynikające z aktualnej wydajności mleka oraz stanu fizjologicznego (np. ciąży). 

Nie podlega dyskusji to, że żywienie krów indywidualnymi dawkami pokarmowymi, które pokrywałyby w pełni ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i energię jest w praktyce niewykonalne, zwłaszcza w oborach bezuwięziowych. Pewną część dawki można zadawać indywidualnie w stacji żywienia czy robocie udojowym, ale dotyczy to tylko pasz treściwych i dodatków paszowych. Ale co z dawkowaniem pasz objętościowych?

Jak zwraca uwagę ekspert w Krakowa, w systemie PMR zapotrzebowanie wszystkich krów ma pokryć jedna mieszanina pasz (głównie objętościowych), często nazywana TMR zadawanym na stół paszowy. Ma pokryć zapotrzebowanie krowy nisko i wysoko wydajnej. Te ostatnie mogą być dokarmiane we wspomnianych stacjach żywienia, ale podstawą żywienia jest ciągle mieszanina na stole paszowym. Nie może być:

  • za bogata, bo spowoduje otłuszczenie się krów w końcowym okresie laktacji. A w przypadku obór z robotami zmniejszy częstość wizyt w robocie;

  • za biedna, bo spowoduje to konieczność zadawania za dużych ilości pasz treściwych w stacjach żywienia. Podzielenie dawki 8–10 kg pasz treściwych zadawanych w stacji żywienia nie chroni przed kwasicą żwacza, a niektóre krowy mogą mieć problem z wchodzeniem do stacji.
– Żywienie jedną dawką pokarmową, chociaż bardzo wygodne, a dzięki temu popularne w naszym kraju, nie jest więc dobrym sposobem na pokrycie zapotrzebowania krów. Nie jest również efektywne, co oznacza słaby zwrot kosztów – uważa prof. Kowalski.

Dlaczego warto rozważyć podział zwierząt w stadzie, jakie są zalety i wady jednej grupy żywieniowej w stosunku do dwóch i więcej grup? Ile w końcu powinno być grup żywieniowych krów w laktacji i jakich efektów można oczekiwać? Zamów prenumeratę top agrar Polska i przekonaj się sam!

opr. mj/Fot. Jajor
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)