Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Jak rozdrabniać kukurydzę?

Obrazek
– O wartości pokarmowej i jakości fermentacyjnej kiszonki z kukurydzy w istotny sposób decyduje rozdrobnienie materiału – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w najnowszym artykule na łamach dodatku specjalnego top bydło.
Marcin Jajor24 sierpnia 2021, 08:00
Wielkimi krokami zbliża się termin prac związanych ze sporządzaniem kiszonki z całych roślin kukurydzy, a więc najważniejszej paszy objętościowej w żywieniu krów. Jak zaznacza prof. Zygmunt M. Kowalski, spośród czynników decydujących o wartości pokarmowej i jakości fermentacyjnej kiszonki z kukurydzy, stopień rozdrobnienia części wegetatywnych (łodyga, liście) oraz kolb i ziarniaków należy do jednych z najbardziej istotnych.

– Od rozdrobnienia części wegetatywnych zależy z jednej strony czas ich przebywania w żwaczu (im krótsze są cząsteczki, tym szybciej wypływają ze żwacza, na skutek czego są gorzej trawione), a z drugiej strony im lepsze jest rozdrobnienie łodyg i liści, tym większa jest penetracja ich cząsteczek przez bakterie w żwaczu, co zwiększa strawność włókna – zaznacza ekspert z UR w Krakowie.


Z kolei jak dodaje,  od stopnia rozdrobnienia ziarniaka zależy dostępność skrobi, w tym jej podatność na rozkład w żwaczu, a także na strawność jelitową. Nierozdrobnione ziarniaki lub ich duże części znajdujące się w kale, są najlepszym wskaźnikiem złego rozdrobnienia ziarniaków i mogą sugerować prawdopodobne niedobory energii u krów.


– Wiele błędów w rozdrobnieniu wynika nie tyle z nieznajomości problemu, ile ze złych decyzji organizacyjnych oraz ze słabej jakości sprzętu, którym wykonuje się zbiór. Warto znać konsekwencje tych błędów, co może zachęcić do ich unikania – zaznacza prof. Kowalski.


Wiele pytań w zakresie długości sieczki zrodziło pojawienie się w ostatnich latach na naszych polach sieczkarni pracujących w technologii shredlage (opracowanej w USA). W jej przypadku zielonka z kukurydzy cięta jest na dłuższe cząsteczki, tj. ok. 3-cm, co - jak zaznacza prof. Kowalski - zapewnia właściwą strukturę fizyczną dawki, a dzięki specjalnej konstrukcji walców pomimo tak długiej sieczki ziarno rozdrabniane jest bardzo dobrze. Efekt to dobra strawność skrobi i dostępność glukozy z przewodu pokarmowego krowy.

Jaką długość powinny mieć cząstki zielonki przeznaczonej na kiszonkę z kukurydzy? W jaki sposób znaleźć kompromis miedzy wysoką strawnością a strukturą fizyczna paszy? Czy warto postawić na zbiór w technologii shredlage? Zamów prenumeratę i przeczytaj w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.


opr. mj/ Fot. Czubiński


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)