Reklama zniknie za 11 sekund

Mleko z automatu

Obrazek

Zastanawiasz się nad kupnem automatycznej stacji do odpajania cieląt? O ich zaletach i wadach w najnowszym, wrześniowym wydaniu „top bydło” pisze dr Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Marcin Jajor24 sierpnia 2018, 07:00
Choć automatyczna stacja do odpajania cieląt pozwala na zmniejszenie ilości czasu poświęcanego na pojenie zwierząt mlekiem lub preparatem mlekozastępczym, to jednak nie jest dla wszystkich. Może się ona okazać sporym rozczarowaniem w tych gospodarstwach, które nie są przygotowane organizacyjnie i mentalnie do jej użytkowania.

Decydując się na stację trzeba się liczyć z kosztem ponad 30 tys. zł w przypadku instalacji stacji pojenia z pojedynczym boksem i „rozsądnym” wyposażeniem. Stacja taka na ogół pozwala na jednoczesne żywienie do 30 cieląt (z podwójnym boksem ok. 60 cieląt). Zakup takiego urządzenia jest więc niemałym wydatkiem i ma uzasadnienie ekonomiczne głównie w gospodarstwach z ok. 150–200 krowami lub takich, które specjalizują się w odchowie cieląt (w tym zwierząt przeznaczonych do opasu).

– Biorąc jednakże pod uwagę obecne warunki, tj. stosunkowo wysokie koszty pracy i konieczność zatrudnienia pracownika, wspomniana kwota zakupu automatycznej stacji pojenia cieląt oraz koszty jej utrzymania są w skali roku porównywalnym albo nawet tańszym rozwiązaniem. Szacuje się, że żywiąc cielęta w tradycyjny sposób, tj. mlekiem z wiadra, na każdą sztukę należy poświęcić ok. 10 minut dziennie. W przypadku automatycznej stacji pojenia czas ten może zostać zmniejszony do minuty dziennie – wylicza dr Paweł Górka.

Jakie warunki należy spełnić, żeby cieszyć się z wszystkich zalet automatycznej stacji do odpajania cieląt? Co możemy zyskać, a z drugiej strony z jakimi potencjalnymi problemami będziemy musieli się borykać po zakupie urządzenia? – na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź we wrześniowym wydaniu „top bydło”.


opr. mj
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)