StoryEditor

Nie psujmy jałówek

– Błędów popełnionych w odchowie młodzieży nie da się poprawić. Są nieodwracalne! – mówi prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
04.12.2018., 10:12h
– O odchowie jałówek, od początku 4. miesiąca życia (po odsadzeniu od pasz płynnych i pasz starterowych) do dnia pierwszego porodu dyskutujemy za rzadko! – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie.  Jak zaznacza, odchów jałówek wydaje się prosty, więc szkoda na niego czasu. Jednak skala i częstość błędów popełnianych w odchowie wskazują, że nie jest on taki bezproblemowy. Warto zastanowić się nad ich przyczynami...

Według eksperta, odchów młodzieży jest jednym z najsłabszych ogniw produkcji mleka. Wskazują na to analizy częstości występowania ketozy typu 2 (występującej od 1. do 21. dnia laktacji). Okazuje się, że pojawia się częściej u pierwiastek (nawet u ok. 25–30% zwierząt w stadach pod oceną) i jest wynikiem błędów w odchowie jałówek. – Są za niskie i za tłuste, na skutek czego w przyszłości nie wykorzystają swojego potencjału genetycznego do produkcji mleka – mówi prof. Zygmunt M. Kowalski.

Jakie najczęściej popełniamy błędy w odchowie jałówek? Na co zwrócić uwagę w ich żywieniu? – czytaj najnowszy artykuł prof. Zygmunta M. Kowalskiego w 12/2018 "top agrar Polska". Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę "top agrar Polska".

opr. mj
Fot. Jajor

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 01:10