Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Nie psujmy jałówek

04.12.2018

Drukuj

Nie psujmy jałówek

Artykuł dostępny

– O odchowie jałówek, od początku 4. miesiąca życia (po odsadzeniu od pasz płynnych i pasz starterowych) do dnia pierwszego porodu dyskutujemy za rzadko! – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie.  Jak zaznacza, odchów jałówek wydaje się prosty, więc szkoda na niego czasu. Jednak skala i częstość błędów popełnianych w odchowie wskazują, że nie jest on taki bezproblemowy. Warto zastanowić się nad ich przyczynami...

r e k l a m aWedług eksperta, odchów młodzieży jest jednym z najsłabszych ogniw produkcji mleka. Wskazują na to analizy częstości występowania ketozy typu 2 (występującej od 1. do 21. dnia laktacji). Okazuje się, że pojawia się częściej u pierwiastek (nawet u ok. 25–30% zwierząt w stadach pod oceną) i jest wynikiem błędów w odchowie jałówek. – Są za niskie i za tłuste, na skutek czego w przyszłości nie wykorzystają swojego potencjału genetycznego do produkcji mleka – mówi prof. Zygmunt M. Kowalski.

Jakie najczęściej popełniamy błędy w odchowie jałówek? Na co zwrócić uwagę w ich żywieniu? – czytaj najnowszy artykuł prof. Zygmunta M. Kowalskiego w 12/2018 "top agrar Polska". Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę "top agrar Polska".

Polecany artykuł

Brazylijska wieprzowina łapie eksportowego fartaopr. mj
Fot. Jajor

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii