Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Nie trać energii na metan!

Obrazek

– Ograniczając produkcję metanu w żwaczu, można zyskać dodatkową ilość energii dla krowy – zaznacza prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie na łamach najnowszego wydania dodatku specjalnego „top bydło”.

Marcin Jajor25 lipca 2021, 18:00
Emisja metanu do środowiska przez krowy i bydło opasowe powoduje, że produkcja mleka i wołowiny oskarżana jest o globalne ocieplenie, powodowane gromadzeniem się gazów cieplarnianych w atmosferze. – Na te przesadzone opinie musimy reagować, ale nie protestami, lecz rzetelną wiedzą, by uświadomić opinii publicznej, że krowa nie jest głównym powodem zmian klimatycznych – podkreśla prof. Kowalski.


Jak zaznacza ekspert, to że w żwaczu krów powstaje sporo metanu, jest faktem, którego nie można pomijać i któremu nie można zaprzeczać. Warto jednak podkreślić, że więcej metanu w przeliczeniu na 1 szt. produkuje krowa wysoko wydajna, ale gdy przeliczy się ilość metanu produkowanego na 1 l mleka lub 1 kg białka, okazuje się, że krowa wysoko wydajna jest znacznie bardziej ekologiczna niż krowa użytkowana ekstensywnie.

– Intensyfikacja produkcji mleka, tak przez doskonalenie genetyczne, jak i poprawę żywienia, jest więc jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania emisji w chowie krów mlecznych. W wielu laboratoriach świata pracuje się również nad dodatkami paszowymi, które spowodowałyby zmniejszenie ilości metanu produkowanego w żwaczu – zaznacza prof. Kowalski.

Ile metanu produkuje krowa? Co można zrobić dzisiaj, by odpowiedzieć na zarzuty stawiane hodowcom o przyczynianie się do zmian klimatu? Czy redukcja emisji metanu może się opłacać hodowcy? Zamów prenumeratę i czytaj w w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.

opr. mj/fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)