StoryEditor

Okres przejściowy: trudny dla krów i kieszeni hodowcy

Chili dla krów fresh, sprytne urządzenia pomiarowe i całkiem nowe trendy w żywieniu w zasuszeniu i po porodzie... Nie możesz tego przegapić!
27.01.2018., 09:01h

Takie atrakcje zafundowała firma LNB uczestnikom IX Edycji Mlecznej Akademii. Do Zamku wybudowanego przez Zakon Krzyżacki w XIV wieku, na wzgórze w miejscowości Ryn na Mazurach zjechało ponad 300 producentów mleka, doradców żywieniowych, naukowców i ekspertów. Jak przebrnąć przez newralgiczny okres przejściowy bez strat mleka, następstwa chorób metabolicznych, problemów z rozrodem i brakowania? 
Okazuje się, że dzięki stale prowadzonym w tym zakresie badaniom naukowym i pojawiającym się nowym komponentom na rynku jest to możliwe. 

Ostra dawka

Z wielokrotnie przeprowadzanych badań naukowych wynika, że zastosowana w żywieniu, w okresie przejściowym kapsaicyna zawarta w ekstrakcie z papryki chili otoczkowana dwukrotnie (żeby nie ulec rozłożeniu w żwaczu) trafia do jelita, gdzie jest wchłaniana. Utrzymuje glukozę we krwi na odpowiednim poziomie, tak aby zapobiec nadmiernemu uruchamianiu rezerw energetycznych i tym samym ujemnemu bilansowi energetycznemu (który prowadzi do ketozy). W ponad 95% badanych przypadków poprawia wydajność o co najmniej 1-2 litry mleka dziennie. 

– W badanych stadach kapsaicyna obniżyła procent krów zapadających na podkliniczne ketozy z 10,2 do 1,7% - mówi Clementine Oguery, z firmy Pancosma. 

Zbadaj sobie paszę 

To już możliwe - we własnym zakresie możemy przebadać zboża, kiszonki, mieszanki treściwe, a nawet TMR. Urządzenie wyposażone w mini laboratorium przypominające wyglądem policyjny sprzęt do namierzania piratów drogowych zaprezentowała firma NOACK. Aura Nir ma wspomóc pracę doradców żywieniowych i wyspecjalizowane gospodarstwa mleczne w przydomowej, szybkiej i dość dokładnej analizie pasz – pełny skład substancji odżywczych i wilgotność. Każdy komponent paszowy jest kilkadziesiąt lub kilkaset razy kalibrowany tak aby podać jak najbliższy prawdzie wynik. Analiza paszy trwa dwie minuty. Plusów bardzo wiele, jedna wada - cena. 

Chroniona metionina 

Stale powraca się do tego tematu. Pewnie dlatego, że ten limitujący aminokwas jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu wysokoprodukcyjnego organizmu krowy. Bez dostarczenia go z zewnątrz nie ma mowy o wysokiej produkcji, pobraniu suchej masy i zdrowej wątrobie w okresie tuż po wycieleniu. 

- Właśnie w Lacto Boost znajdują się nowe kultury drożdży, ekstrakt z papryki chili, chroniona metionina i dodatek smakowo zapachowy, Żeby krowy chętniej pobierały mieszanki - mówi Maciej Piękniewski z LNB. Koszt nowego dodatku to 115 zł za worek 20 kg. Wydaje się sporo, bo tyle właśnie powinna pobrać krowa podczas 42 dni okresu przejściowego (0,5 kg/szt./dzień).
Jednak wszelkie potencjalnie niebezpieczne dla kieszeni hodowcy schorzenia okresu okołoporodowego m.in. ketoza, zatrzymanie łożyska, hipokalcemia, kwasica i problemy z rozrodem możemy mieć dzięki temu z głowy.  Potwierdzają to badania naukowe. Pamiętajmy, że po problemach zdrowotnych zapoczątkowanych w okresie przejściowym będziemy zbierać żniwa w laktacji. Koszty leczenia schorzeń okołoporodowych wynoszą od 500 do 1000 zł. A każda krowa, która przechorowała obniża swój potencjał produkcyjny w kolejnych laktacjach. 

Żywienie restrykcyjne

- Krowy przed wycieleniem są w zbyt dobrej kondycji, a w dawce jest zbyt dużo energii - mówi prof. Włodzimierz Nowak z UP w Poznaniu. 
Według profesora tendencje żywieniowe w okresie przejściowym w ostatnich miesiącach uległy znacznym zmianom przez licznie prowadzone na ten temat badania naukowe. Uzyskanie wysokiego pobrania suchej masy może wspomóc dodatek cukrów prostych, co również znacznie poprawia smakowitość paszy. 

- Trzeba zmniejszyć ujemny bilans energii, ale nie skrobią i tłuszczem. Żeby pokryć zapotrzebowanie po wydzieleniu trzeba zadbać o strukturę paszy, jakość objętościowych, stosować dodatki glikogenne - tłumaczy profesor. 

Konferencja LNB co roku przyciąga hodowców z całego kraju. Nie ma się co dziwić, na talerzu podana jest wiedza ekspertów z wyższej półki w przyswajalnej formie.

dkol

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 00:00