Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Produkcja mleka na pełen gaz – uwaga na kwasicę żwacza!

Obrazek

Wyższe ceny skupu mleka mogą zachęcać do intensywniejszej produkcji, która przez nieumiejętne żywienie może powodować straty! Na co zwrócić uwagę w prewencji kwasicy podostrej żwacza? – podpowiada prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w najnowszym wydaniu top bydło.

 

Marcin Jajor28 sierpnia 2022, 12:00

Jak zwraca uwagę prof. Zygmunt M. Kowalski, sytuacja na rynku mleka jest w ostatnich miesiącach dynamiczna i podlega licznym zmianom. Zwiększone ceny skupu mleka, które obserwujemy w ostatnim czasie zachęcać hodowców do intensywniejszej produkcji mleka.

Jedną z najczęściej stosowanych metod "podkręcania" wydajności produkcji mleka może być stosowanie zwiększonych dawek pasz treściwych, kosztem zmniejszonego udziału pasz objętościowych w dawkach pokarmowych. Według eksperta z Krakowa, chociaż pasze treściwe są również drogie i ich ceny wzrastają, napływające tańsze zboże z Ukrainy może spowodować, że ceny części zbożowej mieszanek treściwych staną się bardziej atrakcyjne, będą zachęcały do stosowania większych dawek pasz treściwych.

– Taka sytuacja na rynku mleka – dobra cena skupu, a także na rynku pasz  – tańsze pasze zbożowe, może spowodować zwiększone zagrożenie kwasicą żwacza, w tym kwasicą podostrą (SARA). Ryzyku kwasicy mogą sprzyjać również niedobory pasz objętościowych, coraz u nas powszechniejsze z powodu suszy. Mamy więc tańsze treściwe, a mniej pasz objętościowych – podkreśla prof. Kowalski. 

Jakie są główne przyczyny podostrej kwasicy żwacza i w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się w naszym stadzie. Zamów prenumeratę  i czytaj w najnowszym, wrześniowym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.

mj/Fot. Jajor
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)