Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Tłuszcz tak, ale chroniony

Obrazek

Tłuszcz stosujemy w dawkach pokarmowych krów już od wielu lat, ale czy robimy to świadomie? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego "top bydło".

Marcin Jajor25 września 2020, 08:00
Jak podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, hodowców nie potrzeba już przekonywać do stosowania dodatków tłuszczowych w żywieniu krów. Wielu z nich je stosuje, bo coraz wyższe są wydajności mleka, które wymagają coraz bardziej energetycznych dawek pokarmowych. Dodatki tłuszczu zwiększają bowiem koncentrację energii, nie powodując zagrożenia kwasicą żwacza.

Według eksperta z Krakowa, coraz większa jest również świadomość hodowców na temat korzyści ze stosowania tłuszczów, nie tylko do poprawy bilansu energii, ale także rozrodu czy odporności krów, a także ograniczania wpływu stresu cieplnego. Niestety, wiedza hodowców na temat dodatków tłuszczowych ogranicza się najczęściej tylko do tych ogólnych stwierdzeń.

– Znacznie gorzej jest ze znajomością rodzajów tłuszczów, które mogą być stosowane w żywieniu krów i celu ich zastosowania, np. do poprawy wskaźników rozrodu. Najczęściej słyszę, że ktoś stosuje tłuszcz z konkretnej firmy paszowej i tyle, bez znajomości rodzaju tłuszcz – podkreśla prof. Kowalski.

Ile tłuszczu powinno znajdować się w dawkach pokarmowych krów mlecznych? Na co warto zwrócić uwagę decydując się na dany dodatek tłuszczowy i co można dzięki nim uzyskać? Zamów prenumeratę i czytaj w październikowym wydaniu dodatku specjalnego "top bydło" w artykule prof. Zygmunta M. Kowalskiego.

opr. mj/Fot. JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)