Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Żywienie krów mlecznych: Jak obniżyć koszty produkcji mleka? Forum Mleko

Obrazek

Jak produkować efektywniej i obniżać koszty przy spadających stawkach w skupach mleka? Jak poprawić ekonomikę produkcji mleka przy rosnących cenach środków produkcji i szalejącej inflacji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy 1 marca br. podczas Forum Mleko, które odbędzie się pod hasłem: kryzys opłacalności, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów.

 

Marcin JajorPaulina Janusz-Twardowska6 lutego 2023, 13:15

Rosną koszty produkcji mleka

Koszty produkcji mleka idą do góry i w obliczu wojny w Ukrainie nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy ten trend się odwróci. Rynek żywności oraz środków do jej produkcji od dekad nie był tak rozchwiany, jak w ostatnich 3 latach. W takich realiach coraz trudniej jest hodowcom bydła mlecznego walczyć o zadowalającą marżę. 

Jednym z podstawowych kosztów w produkcji mleka jest żywienie, które stanowi 40–60% wydatków. Błędy w tym zakresie nie tylko wprost dewastują bilans ekonomiczny, ale powodują dodatkowe, trudne do oszacowania straty wynikające z pojawiających się chorób, leczenia zwierząt oraz obniżonej płodności stada. 

Punkty krytyczne w żywieniu krów mlecznych

Dlatego też ważnym punktem tegorocznego Forum Mleko będzie wystąpienie prof. Zygmunta M. Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który podpowie, jak żywić wysoko wydajne krowy w kontekście punktów krytycznych. Wskaże kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę, by niwelować kosztowne problemy związane m.in. z potencjalnymi zaburzeniami w rozrodzie zwierząt czy ich zdrowiem. 

Jedną z chorób, które powodują istotne straty jest subkliniczna i kliniczna hipokalcemia. Związane z nią nieprawidłowe żywienie mineralne krów w okresie przejściowym przyczynia się nie tylko do obniżenia wydajności mleka, ale także zwiększa ryzyko występowania innych chorób metabolicznych, chorób infekcyjnych, zatrzymania łożyska czy gorszych wskaźników rozrodu w stadzie krów. Ten temat poruszy na naszym spotkaniu Michał Brzozowski z firma Magia.

Gdzie i kiedy?

Widzimy się w hotelu Via Baltica k. Łomży 1 marca 2023 r.

Szczegółowy program oraz zapisy znajdziesz tutaj!

zapisy na forum mlekoPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)