StoryEditor

Czy polska żywność trafi do USA?

Władze polskiego resortu rolnictwa systematycznie intensyfikują rozmowy z przedstawicielami krajów z innych niż Europa kontynentów w sprawie możliwości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Po spotkaniach z ambasadorami i przedstawicielami takich państw jak Indonezja, Zambia, Japonia, Iran, Kazachstan, Maroko, Kuba czy Izrael, przyszła pora na Stany Zjednoczone.
31.01.2016., 10:01h

Minister  Krzysztof Jurgiel spotkał się w minionym tygodniu z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu (PARB) Erikiem Stewartem. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę PARB, w celu omówienia możliwości obustronnej współpracy. Szef resortu rolnictwa poinformował Erica Stewarda o planowanych w bieżącym roku działaniach promocyjnych na rynku USA i zwrócił się do szefa PARB o wsparcie starań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie dopuszczenia polskich produktów rolno-spożywczych do rynku amerykańskiego, Stronie polskiej szczególnie zależy na możliwości eksportowania do Stanów Zjednoczonych drobiu, produktów jajecznych i wołowiny, a także jabłek oraz gruszek.

Eric Stewart zadeklarował wsparcie ze strony Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu w zakresie rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa, a także przedstawił profile działających w Polsce amerykańskich firm stowarzyszonych w Izbie.

Szukanie alternatywnych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych jest jedną z dróg do przezwyciężenia  kryzysu na polskich rynkach rolnych, spowodowanego przez rosyjskie embargo i nadprodukcję żywności w UE. Prowadzone przez polskie władze od wielu miesięcy działania zaczynają przynosić wymierne efekty. W ostatnim czasie udało się m. in. uzyskać dostęp dla polskich produktów mleczarskich na Kubie i w Indonezji, a dla polskiego mięsa w Japonii. Obiecujące są także rozmowy z Iranem, który po zniesieniu amerykańskich sankcji chce otworzyć się na żywność z Europy, w tym z Polski. Możliwość wysyłki do USA polskiego drobiu, wołowiny, produktów jajecznych, jabłek i gruszek byłaby więc dla dla polskich producentów kolejną szansą na dalszy rozwój.
oprac. bcz na podstawie MRiRW

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 07:15