Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Innowacyjny odchów prosiąt

Obrazek

Wyposażenie nowoczesnych odchowalni, systemy żywienia na pierwszy okres po odsadzeniu i preparaty pomagające gładko przejść świniom przez ten okres można zobaczyć na tematycznej wystawie na targach EuroTier.

12 listopada 2014, 11:45

 W nowoczesnej produkcji świń najważniejsze jest ograniczenie strat zwierząt do minimum, a wykorzystanie ich potencjału genetycznego do maksimum. W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się również do przestrzegania zasad dobrostanu zwierząt. Z tego powodu przed naukowcami i specjalistami od wyposażenia chlewni stoi coraz trudniejsze zadanie: stworzenie takiego kojca dla prosiąt odsadzonych który zaspokoi wszystkie potrzeby świń i przy dostarczonym odpowiednim żywieniu przygotuje je do tuczu.

Prezentowane na targach EuroTier rozwiązania dla „innowacyjnego odchowu prosiąt” skupiają się szczególnie na właściwej konstrukcji podłogi. Producenci proponują tu różnego rodzaju ruszty: od tradycyjnych szczelinowych paneli przez ruszt stalowy otoczony tworzywem sztucznym do podłóg półpełnych. Dużo uwagi poświęcili również karmieniu. Zaprezentowali systemy automatycznego przygotowania i zadawania pasz płynnych, które podaje się już na porodówce przy losze. Dzięki temu lochy będą w stanie wykarmić coraz liczniejsze mioty. Ponadto firmy zaprezentowały całą paletę zabawek dla prosiąt i urządzeń do podawania tzw. materiału manipulacyjnego – słomy, drewna, trocin. W Niemczech już obowiązuje przepis nakazujący umieszczenie tego typu instalacji w każdym kojcu dla świń. pj

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)