Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Jak pobudzić apetyt loch?

Obrazek

Locha, która wykarmiła piękny miot, z porodówki wychodzi wychudzona? To konsekwencja wysokiej mleczności i zbyt małego pobrania paszy. Jak poradzić sobie z tym problemem? 

Paulina Janusz-Twardowska2 sierpnia 2021, 06:00

W organizmach wysokoprodukcyjnych loch w laktacji praktycznie zawsze przeważają procesy kataboliczne i następuje uruchamianie rezerw ciała, prowadzące do spadku ich kondycji. Spadek ten jest tym większy, im więcej jest osesków w miocie. Wzrost liczby odchowywanych prosiąt z 10 do 14 skutkuje zwiększeniem łącznej ilości wyprodukowanego mleka aż o 108 kg (z 233 do 341 kg). Aby pokryć wyższe zapotrzebowanie samicy na wytworzenie takiej ilości mleka, konieczne jest zachęcenie loch karmiących do pobrania większej ilości paszy. Ograniczy to spadek masy ciała macior, zwiększy przyrosty masy miotu oraz skróci okres jałowy. Problem polega na tym, że maciory w laktacji nie pobierają takiej ilości paszy, która wynika z potrzeb fizjologicznych, określonych w normach żywienia świń. Dlatego mieszanki na ten czas powinny charakteryzować się stosunkowo wysoką zawartością energii i aminokwasów egzogennych. Surowce wysokobiałkowe muszą być wysoko strawne i smakowite oraz zawierać niewielki udział substancji antyżywieniowych.

Jak jeszcze poprawić żerność loch, nie tylko podczas letnich upałów podpowiada prof. Daniel Korniewicz w artykule "Jak pobudzić apetyt loch" w sierpniowym wydaniu top świnie.1 z 1
Obrazek

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)