Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Klęski żywiołowe: kto ma płacić za szacowanie szkód?

Obrazek

Przy okazji nawiedzających co jakiś czas nasze rolnictwo klęsk żywiołowych, wychodzą na jaw kolejne mankamenty systemu szacowania strat spowodowanych takimi klęskami. Nie dość, że komisje pracują wg różnych zasad to jeszcze nie wiadomo kto ma finansować ich działalność.

Grzegorz Ignaczewski31 marca 2017, 08:45

O problemie z szacowaniem szkód rolniczych pisaliśmy niejednokrotnie – czy to w związku z suszą czy innymi kataklizmami. Za każdym razem pojawiają się jednak problemy, których nikt nie kwapi się rozwiązać. Do dziś nie doczekaliśmy się jasnych zasad prac komisji terenowych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowuje corocznie zasady szacowania strat. Jednak nie wyczerpują one wszystkich aspektów prac komisji, co skutkuje tym, że nie wszyscy wojewodowie przekazują je komisjom, a w konsekwencji w jednych województwach pomoc komisji uzyskuje się łatwiej, a w innych trudniej.

Dziurawy system monitoringu suszy

W przypadku suszy, wciąż zawodzi dziurawy system monitoringu, który nie odzwierciedla faktycznych rozmiarów tego zjawiska. Problem jest też w przypadku gospodarstw z produkcją zwierzęcą, które na skutek obniżenia wysokości zbiorów w wyniku klęski żywiołowej muszą zakupić brakujące ilości paszy. Jednak takie koszty nie są uwzględniane przy szacowaniu dochodu w gospodarstwie. Z tego powodu rolnicy prowadzący produkcję zwierzęca nie mogą wykazać faktycznie poniesionych strat i liczyć na pomoc. Nie wiadomo też, kto ma finansować pracę komisji szacujących straty. Dziś obowiązek ten został przerzucony na samorządy gminne.

Pytania do ministra Krzysztofa Jurgiela

Z interpelacją poselską do Ministra Rolnictwa dotyczącą właśnie problemów z szacowaniem strat, zwróciła się posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska, która pyta ministra Jurgiela o następujące zagadnienia:

  1. Kiedy zostaną ujednolicone procedury szacowania strat stosowane przy obsłudze rolników, poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych?
  2. Czy planuje Pan Minister oddanie oceny strat poniesionych w gospodarstwach w ręce członków komisji, powołanych w tym celu w poszczególnych województwach, dokonywanych wyłącznie na podstawie lustracji stanu faktycznego?
  3. Czy Ministerstwo zamierza zweryfikować tryb szacowania strat spowodowanych klęską żywiołową na korzystniejszy niż dotąd stosowany, oddający rzeczywisty poziom poniesionych strat, szczególnie w odniesieniu do rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą?
  4. W jaki sposób zamierza Pan Minister uregulować działania komisji szacujących straty w gospodarstwach rolnych w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz jakim instytucjom powierzyć ich organizację i finansowanie?

Minister ma 3 tygodnie na udzielenie odpowiedzi. Ponieważ problemy z szacowaniem szkód klęskowych dotknęły w ostatnich 2 latach sporą grupę gospodarstw, z niecierpliwością czekamy na stanowisko resortu rolnictwa.
gi.

Fot. IgnaczewskiPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)