Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Mączki mięsno-kostne wrócą do dawek paszowych

Obrazek
Jak informuje Agrobiznes TVP, Bruksela dała zielone światło na krzyżowe stosowanie mączek mięso-kostnych u drobiu i trzody. Procedura potrwa, ale umożliwi w niedalekiej przyszłości stosowanie tańszych pasz niż poekstrakcyjna śruta sojowa. 
Dorota Kolasińska28 lutego 2020, 14:44
To już 16 lat, od kiedy wprowadzono zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych, które były znakomitym źródłem białka zwierzęcego. Komisja Europejska wyraziła zgodę na stosowanie mączek mięsno-kostnych w sposób krzyżowy. Co oznacza, że można wykorzystać w dawce paszowej dla trzody, mączkę z drobiu, a u drobiu mączkę z trzody. Zakazane będzie stosowanie tych pasz pochodzące od tego samego gatunku zwierzęcia. 

Za przywróceniem stosowania mączek-mięsno kostnych, opowiedziały się wszystkie kraje członkowskie. O to rozwiązanie apelowano już od kilku lat, a w szczególności skupiono uwagę na tym źródle białka paszowego, gdy pojawił się problem stosowania pasz genetycznie modyfikowanych, m.in. śrucie poekstrakcyjnej sojowej ze względu na zapotrzebowanie na produkty NON GMO.

Mączka mięsno-kostna jest dobrą alternatywą dla soi w żywieniu drobiu i tuczników. Ponadto jest znacznie tańsza, co pozwoli obniżyć koszty jednostkowe produkcji, a tym samym wytworzenia kg żywca i uzyskania wyższego dochodu. 

– Unijni eksperci właśnie potwierdzili, że nowoczesne metody badania pasz są na tyle szybkie i skuteczne, że Komisja Europejska może rozpocząć przywracanie mączek do użycia. Procedura zapewne potrwa kilka miesięcy, ale w efekcie da hodowcom tańsze źródło białka – informuje Agrobiznes. 

oprac. dkol na podst. tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy