StoryEditor

Monitoring masy ciała zwiększa wydajność świń

Aage Lauritzen z Danii zainwestował w system ważenia, który monitoruje co tydzień masę ciała tuczników, przez co osiągnął 5% wzrost przyrostów dziennych oraz zredukował koszty produkcji.
31.05.2019., 13:05h

Dobowy przyrost masy ciała jest najważniejszym czynnikiem podczas tuczu świń.  Duński producent udowadnia, że ważny jest również system monitorowania ich masy ciała  przez hodowcę. Pozwala to kontrolować użytkowość tuczną i właściwe zarządzać żywieniem. Jak pokazują doświadczenia rolnika może to jednocześnie obniżać koszty produkcji. Taki monitoring pozwala na precyzyjne dobieranie paszy dla zwierząt, która jest dostosowywana do potrzeb świń na bieżąco. Rutynowa, częsta kontrola masy ciała świń pozwala na efektywne wyselekcjonowanie najcięższych tuczników i ich wcześniejszy ubój. Kontrola ich przyrostów może być też sygnałem o chorobach i konieczności interwencji weterynaryjnej. 

Producent stosuje dwie pasze dla tuczników, które w zależności od wieku i ciężaru są mieszane w odpowiednich proporcjach. W celu przeprowadzania prób producent zakupił sprzęt, umożliwiający automatyczną rejestrację paszy pobranej przez tuczniki. Rolnik bierze udział w międzynarodowym projekcie EU PiG, w który z ramienia Polski zaangażowany jest POLSUS.

 

Lauritzen przyznaje, że od momentu wprowadzenia stałej kontroli przyrosty wzrosły o 5% (466 g/dzień w odchowalni i 998 g/dzień w tuczu), a zużycie paszy na kilogram przyrostu zmniejszyło się o 0,1–0,15. Rolnik twierdzi, że wymagana jest godzina dodatkowej pracy w tygodniu na ważenie świń, ale dzięki temu mniej czasu poświęca się na ważenie świń przed ubojem. 

 

Więcej informacji o projekcie EU PiG oraz o zwiększaniu wydajności paszy i korzyściach ekonomicznych w czerwcowym wydaniu top agrar Polska – w programie specjalnym „top świnie

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 13:09