Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Nowe źródło cynku dla świń

Obrazek

Od czerwca 2023 roku na terenie Polski będą obowiązywały ograniczenia odnośnie do stosowania tlenku cynku w paszach leczniczych dla świń. Na rynku pojawiają się nowe produkty.

Anna Kurek6 czerwca 2021, 04:00
Unia Europejska narzuca na producentów trzody chlewnej oraz pasz ograniczenia, m.in. dotyczące stosowania tlenku cynku (ZnO) w paszach leczniczych. Będą one obowiązywały na terenie naszego kraju już za dwa lata – od czerwca 2023 roku. Tlenek cynku stosowany jako dodatek żywieniowy pozostaje wciąż dozwolony i stanowi podstawowe źródło cynku w mieszankach dla świń. 


Firma Viridis wprowadza na rynek nowy produkt – HiZox. Jak wynika z zapewnień producenta, charakteryzuje go wysoka koncentracja tlenku cynku i wysoka biodostępność. Porowata struktura cząsteczek ma zapewnić większą powierzchnię  kontaktu z treścią jelit, dzięki czemu ma działać silniej przeciwbakteryjnie, m.in. redukując populację bakterii jelitowych Eschericha coli. 

Dawkowanie nowego preparatu jest zgodne z przepisami – dawka nieprzekraczalna w mieszankach pełnoporcjowych dla prosiąt 150 mg/kg paszy jest równa 200 g HiZox/t paszy. Koszt dodatku do tony gotowej mieszanki paszowej wynosi około 18 zł netto. Na rynku dostępne są już 25-kg opakowania tego produktu.

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy