Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Pomoc klęskowa nie dla wszystkich

Obrazek

ARiMR uruchomiła specjalną pomoc klęskową dla producentów rolnych (wnioski można składać od 17 do 31 października br.), w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały straty w bieżącym roku straty. Okazuje się jednak, że nie wszyscy poszkodowani przez żywioły będą mogli z niej skorzystać.

Grzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała18 października 2016, 12:05

W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa mowa jest o możliwości ubiegania się o straty spowodowane wystąpieniem w 2016 roku gradu, huraganu, deszczu nawalnego i suszy. Brak natomiast wzmianek o pomocy dla rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku ujemnych skutków przezimowania. Spytaliśmy więc ministerialnych urzędników, dlaczego wykluczono z tej pomocy producentów, którzy w 2016 roku ponieśli straty z powodu wymarznięć. Tym bardziej, że tej wiosny był to całkiem poważny problem w wielu regionach kraju.

Poniżej zamieszczamy odpowiedź nadesłaną do nas z resortu rolnictwa:

„(…) 28 września 2016 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił, stosownie do przepisów § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stawki pomocy dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w danej uprawie w wysokości co najmniej 70% lub szkody powstały na powierzchni co najmniej 70% upraw w szklarniach i tunelach foliowych, spowodowane wystąpieniem w bieżącym roku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy.

Pomoc określona w § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w bieżącym roku ograniczona została do gospodarstw, w których powstały szkody spowodowane przez takie niekorzystne zjawiska atmosferyczne, jak np. susza których ryzyko wystąpienia jest najwyżej wyceniane przez zakłady ubezpieczeń, a co za tym idzie są najwyższe stawki ubezpieczeń”.

Z powyższego wynika, iż rolnikom nie należy się pomoc z tytułu ujemnych skutków przezimowania, ponieważ składka na ubezpieczenie upraw od tego ryzyka nie należy do najwyższych. Innymi słowy, kto się nie ubezpieczył od wymarznięć upraw w poprzednim sezonie, ten ma kłopot.    bcz, gi

Fot. CzubińskiNewsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)