Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Powstanie narodowy holding rolno-spożywczy?

Obrazek

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa powołanie do życia narodowego holdingu rolno-spożywczego na bazie firm pozostających w gestii rządu. W skład nowej formy weszłyby m.in. Krajowa Spółka Cukrowa oraz Elewarr.

27 czerwca 2016, 07:24
Wstępne rozeznanie

Ministerstwo Skarbu wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważają pomysł konsolidacji państwowych spółek, ale urzędnicy od razu zastrzegają, że to dopiero początek prac analitycznych.

– Podejmujemy próbę rozważenia konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej, będących w nadzorze Skarbu Państwa, ale jesteśmy na  bardzo wstępnym etapie. Jeśli chodzi o aspekt formalny, to jest powołany międzyresortowy zespół do spraw konsolidacji spółek. Natomiast decyzje o tym, czy w ogóle utworzymy taki podmiot, będą wynikiem analiz – tłumaczy Marek Zagórski wiceminister skarbu państwa.

70 podmiotów w holdingu

Pierwsze pytanie na jakie musi sobie odpowiedzieć międzyresortowy zespół to jakie firmy mogłyby wejść w skład narodowego holdingu. Pod uwagę może wchodzić około 70 podmiotów. Problem w tym, że są to firmy, które prowadzą dosyć odległą od siebie działalność i są w różnej kondycji ekonomicznej.

- Są  to  rynki hurtowe, stadniny,  Krajowa Spółka Cukrowa, oczywiście także Elewarr. Patrząc na  to  szeroko można mówić o  synergii. Ale trzeba to wszystko bardzo dokładnie przeanalizować, żeby się nie okazało, że  w  ten sposób zaszkodzimy spółkom, a  nie pomożemy – tłumaczył w Sejmie Marek Zagórski.

Zdaniem rządu konsolidacja firm pozwoli na zbudowanie grupy kapitałowej, która w oparciu o efekt skali, przy jednoczesnej redukcji kosztów, umożliwi zwiększenie potencjału produkcyjnego. W efekcie ma to doprowadzić do powstania silnej marki, która będzie  w stanie konkurować z dużymi międzynarodowymi podmiotami.

Jaka byłaby siła rynkowa takiego podmiotu?

Łączne przychody tych spółek za miniony rok gospodarczy oscylują na  poziomie 3,5 mld  zł. We  wszystkich podmiotach zatrudnionych jest łącznie ponad 8 tys. pracowników.

- Daje to  wyobrażenie o  ich skali. Nie jest ona duża – ocenił Zagórski.

Z informacji resortu rolnictwa przedstawionych posłom jasno wynika, że branży rolno-spożywczej dominująca rolę odgrywają spółki prywatne. Największe przychody osiągają grupy takie jak: Cargill Polska, Animex Foods czy Grupa Mlekovita.

Podczas dyskusji w Sejmie posłowie zwracali uwagę, że możliwość stworzenia narodowego holdingu rolno-spożywczego zostały zaprzepaszczone wiele lat temu. – To efekt dramatycznej wyprzedaży polskich firm, podczas początku naszej transformacji. Wiele zakładów owocowo-warzywnych była sprzedawana za cenę,  która nie odzwierciedlała nawet ceny działki na której stały te firmy. Teraz musimy wspierać to co jeszcze nam zostało nam – mówił poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski.    wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)