Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Program pomocy żywnościowej dla najuboższych

Obrazek

320 milionów złotych będzie wart tegoroczny program pomocy żywnościowej. W tym roku paczki żywnościowe trafią do ok. 1,3 mln najuboższych. Dla rolników i przetwórców to dodatkowa szansa na sprzedaż coraz lepszej jakości towarów. Poznaliśmy także szczegóły nowego programu dostarczania zdrowej żywności do szkół.

14 lipca 2017, 09:34
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa służy wsparciu osób i rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Polega na udostępnianiu pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków. Na realizację Programu w latach 2014 – 2020 zaplanowano środki finansowe w wysokości prawie 2,5 miliarda złotych, w większości ze środków unijnych. Polska na ten cel asygnuje 15% ogólnej puli środków, czyli ponad 360 milionów złotych.

1,3 mln beneficjentów Programu


– Kiedy obejmowałam swój urząd w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa uczestniczyło 62% gmin. Dziś jest ich już 90 % 
– powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Edycja programu 2016 r. rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku i trwała do końca czerwca tego roku. Dzięki zaangażowaniu czterech ogólnopolskich organizacji pozarządowych: Caritas Polska, Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża żywność w formie paczek lub posiłków trafiła do ponad 1,3 mln osób. To więcej o ponad 100 000 osób niż w sezonie 2015 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest instytucją zarządzającą, a instytucją pośredniczącą i zarazem beneficjentem jest nadzorowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Agencja Rynku Rolnego.


– Agencja Rynku Rolnego odpowiedzialna jest za przygotowanie i przeprowadzanie przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Odpowiada także za nadzór nad dostawami żywności przez wykonawców oraz nad dystrybucją żywności i działaniami na rzecz włączenia społecznego realizowanymi przez organizacje partnerskie – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Od zakończonego właśnie sezonu 2016 r. w ofercie wprowadzono bardziej różnorodne i urozmaicone produkty m.in. szynkę drobiową, szynkę wieprzową mieloną, pasztet wieprzowy oraz filet z makreli w oleju, a także nowe produkty owocowo-warzywne takie jak: fasola biała czy powidła śliwkowe. Produkty te cieszyły się dużym powodzeniem wśród osób potrzebujących, a dodatkowo było to duże wsparcie dla producentów rolnych i przetwórców, gdyż w ramach Podprogramu zakupiono dużą ilość dobrej jakości produktów. Łączna ilość zakupionej żywności wyniosła około 65 tys. ton.

W edycji programu na 2017 r. Agencja Rynku Rolnego kończy wyłanianie wykonawców w przetargu o wartości około 320 mln zł na dostawę do ponad 100 magazynów organizacji partnerskich. Ilość zakupionych produktów wyniesie ponad 67 tys. ton żywności. Liczba produktów wzrosła do 19 i wprowadzono nowe produkty, w tym bezglutenowe.

Program dla szkół


Podczas briefingu prasowego minister Krzysztof Jurgiel przedstawił także informacje dotyczące programu dostarczania zdrowej żywności dla szkół.  Zostanie on uruchomiony od roku szkolnego 2017/2018 i zastąpi realizowane dotychczas przez ARR programy: "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole". Celem programu będzie promowanie wśród dzieci zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

Program będzie skierowany do uczniów szkół podstawowych. Dzieciom zostaną przekazane bezpłatnie świeże owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Dzieci będą również uczestniczyły w działaniach edukacyjnych realizowanych przez szkoły na temat zdrowego odżywiania oraz pochodzenia i uprawy udostępnianych produktów. W ramach realizacji programu będą prowadzone działania promocyjne.

Łączny budżet programu na rok szkolny 2017/2018 wyniesie 242,9 mln zł, w tym 114,8 mln zł z budżetu UE oraz 128,1 mln zł z budżetu krajowego. Polska jest jednym z największych beneficjentów programu w UE. Pod względem przyznanego budżetu Polska plasuje się na 4 miejscu (za Niemcami, Francją i Włochami).   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)