StoryEditor

Rozpędzony polski eksport

Mimo rosyjskiego embarga, polski eksport rolno-spożywczy radzi sobie cały czas bardzo dobrze. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku sprzedaż żywności zagranicę wzrosła o 1,2%.  Wysiłki administracji rządowej idą obecnie w kierunku poszukiwania i otwierania nowych rynków zbytu. Obecnie takie działania dotyczą 17 państw. A do końca roku będzie ich 30.
18.08.2016., 10:08h

Rosyjskie embargo postawiło całą branżę rolno-spożywczą przed bardzo poważnym wyzwaniem związanym z koniecznością sprzedaży ogromnych nadwyżek żywności na innych rynkach zbytu. Zdaniem rządowych ekspertów jak na razie radzimy bardzo dobrze. - Polska poniosła minimalne straty w związku z embargiem Rosji. Mimo załamania sprzedaży do Rosji ogólnie eksport towarów rolno-spożywczych na wszystkie rynki wzrósł w 2014 r. o 4%, w 2015 r. o 7%, a przez pierwsze półrocze tego roku o 1,2%. W rezultacie pozwoliło to z nawiązką skompensować skutki tego załamania. Trzeba zwrócić uwagę na znaczną reorientację sprzedaży polskich artykułów rolno-spożywczych z rynku rosyjskiego na inne rynki – powiedział Adam Orzechowski z Ministerstwa Rozwoju.

Po nowe rynki

Aby było to możliwe wysiłki administracji rządowej zmierzają  w kierunku otwierania nowych rynków zbytu dla polskich produktów. Od grudnia 2015 udało się przekonać między innymi Egipt do kupowania polskiego drobiu oraz wołowiny, Republikę Południowej Afryki do drobiu, a Maroko do karmy dla zwierząt.

Obecnie otwieramy 17 rynków. Ale mam nadzieję, że do końca roku wzrośnie ta liczb...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 08:26