Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Silne prosięta na starcie

Obrazek

 – Siara loch – jedna z najważniejszych substancji, bez której prosięta mają marne szanse na przeżycie. Najważniejsze jest pierwszych 6 godzin po porodzie. To czas kiedy musimy dopilnować, aby oseski pobrały jej odpowiednią ilość – mówił podczas II Forum Rolników i Agrobiznesu Phil Boyd z Primary Diets (Wielka Brytania).

Paulina Janusz-TwardowskaAnna Kurek25 listopada 2017, 06:00

W tuczu świń bardzo ważne są pierwsze dni życia zwierząt. Chodzi o możliwość maksymalizacji zysków poprzez odpowiednie żywienie loch, zapewnienie prosiętom po porodzie optymalnych warunków do ssania siary.

– Prosięta ważące po porodzie ok. 1 kg potrzebują około 10 dni więcej do uzyskania masy rzeźnej niż te o masie od 1,7 kg i cięższe. Kluczowe dla zapewnienia ochrony immunologicznej rodzących się prosiąt są pierwsze  godziny od porodu – tłumaczył zebranym na forum Phil Boyd z brytyjskiej centrali Primary Diets. 

Okazuje się, że bezcenna siara produkowana jest jedynie przez 24 godziny po porodzie. Jednak szalenie ważne, aby prosięta pobrały ją w ciągu pierwszych 6 godzin życia. Z każdą godziną spada zdolność osesków do jej wchłaniania. 

Więcej o tym w jaki sposób sterować masami urodzeniowymi prosiąt oraz pobraniem siary przeczytacie Państwo na łamach „top agrar Polska”. Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)