Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Skandal mięsny w Brazylii

Obrazek

Brazylią, największym eksporterem mięsa na świecie, wstrząsnął kilka dni temu skandal związany ze sprzedażą zgniłego mięsa. Unia Europejska skonsternowana – czy wstrzyma import z Brazylii?

Aneta Lewandowska24 marca 2017, 08:00

Oszustwa trwały od lat

Wielomiesięczna akcja policji, w której brało udział około 1100 funkcjonariuszy, miała swój finał 17 marca. Cztery zakłady zostały zamknięte, 21 jest pod ścisłą obserwacją, w tym JBS, największy producent wołowiny na świecie i BRF, największy światowy eksporter drobiu. Aresztowano prawie 40 osób.

Wszystko jest skutkiem szeroko zakrojonego oszustwa, w którym brało udział ponad 30 inspektorów ds. kontroli żywności, politycy i menedżerowie oraz około 40 firm, ubojni i chłodni w 200 różnych lokalizacjach.

Mięso sprzedawane z podejrzanych zakładów zakwalifikowano jako zepsute, często zgniłe. Do konserwacji i polepszenia wyglądu i zapachu produktów stosowano kwasy i inne substancje chemiczne, w tym rakotwórcze. Według doniesień prasowych używano też świńskich głów do produkcji kiełbas, a do mięsa dodawano wypełniacze – wodę a nawet kartony.

Brak higieny i złe warunki przechowywania to główne zarzuty postawione producentom. Do innych należy też sprzedaż mięsa z bakteriami Salmonella, jak te, które w ubiegłym roku trafiły do Włoch.

Nie jest jasne, ile skażonego mięsa wyjechało za granicę. Podejrzewa się, że kilka kontenerów trafiło do Rotterdamu w Holandii.

Azja się zamyka

Hong Kong wprowadził całkowity zakaz importu brazylijskiego mięsa 21 marca, dzień po tym, jak na Brazylię zamknął się rynek chiński. Chiny są (po UE) drugim największym importerem drobiu zza oceanu. W 2016 r. trafiło do nich ponad 450 000 ton białego mięsa. Hong Kong w tej kategorii jest na piątym miejscu, importując z Brazylii 250 000 ton mięsa drobiowego w zeszłym roku.

Cały import wstrzymały do tej pory też Chile i Jamajka, jednak nie wiadomo na razie, co z innymi krajami – między innymi Stanami Zjednoczonymi, które w ubiegłym roku zaczęły importować z Brazylii świeżą wołowinę.

Europa się waha

Władze UE ostrożnie podchodzą do tematu zakazu. Jak do tej pory, z 21 zakładów wobec których toczy się postępowanie, dla czterech UE zastosowała zakaz eksportu do Europy.

Inne brazylijskie firmy, których nie dotyczy cała afera, mogą bez przeszkód wysyłać swoje produkty do państw członkowskich.

Komisarz Vytenis Andriukaitis uda się w poniedziałek 27 marca do Brazylii, by dyskutować o przyszłości handlu i kryzysie bezpieczeństwa żywności z tamtejszym ministrem rolnictwa, Blairo Maggi.

Umowa handlowa między UE i Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Wenezuela) wbrew pozorom nie upada. Mimo skandalu, Unia nadal negocjuje warunki wolnego handlu i bezpieczeństwa z państwami Ameryki Południowej. Bruksela przedstawia jasne stanowisko: całkowity zakaz importu z Brazylii jest niewłaściwy.

Tymczasem Komisja Europejska wzywa kraje członkowskie do zaostrzenia kontroli mięsa z Brazylii. Władze zapewniają, że produkty firm biorących udział w skandalu są całkowicie wyłączone z europejskiego importu.    al

Źródło: topagrar.com, Global Meat News
fot. BujoczekPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)