Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Wprawdzie podaż żywca jak zwykle była niewielka (ok. 1600 szt.), to jednak tylko połowa została sprzedana na wspomnianej aukcji.
Tym bardziej z wielkim niepokojem oczekiwano na notowania środowe VEZG. Tutaj mogło być różnie, choć po zachowaniu z wtorku było ryzyko spadków. Obyło się bez obniżek, oficjalna niemiecka cena pozostała bez zmian na poziomie 1,37 euro/kg w klasie E.
Jedynym pocieszeniem jest to, że w ostatnią środę po okresie świąt na giełdzie VEZG nie było szczególnie wysokiej podaży tuczników, a waga tuszy nie wskazuje na to, że zwierzęta były przerośnięte. Jednocześnie należy pamiętać, że mocniejsza złotówka spowodowała, że w przeliczeniu na naszą walutę poubojowa cena tuczników wynosi 5,71 zł/kg, w jeszcze tydzień temu było to 5,74 zł/kg.
Na dodatek trzeba być świadomym, że najczęściej polscy producenci nawet, jeśli są umówieni z zakładami ubojowymi na rozliczenia wg tzw. ceny niemieckiej, to stawki dla nich są o 4-6 eurocentów na kg niższe.
W rozliczeniach za żywiec (w przypadku współpracy z pośrednikami) ceny wahają się obecnie od 3,5 zł do ok. 4,5 zł/kg. Przed świętami Bożego Narodzenia stawki te były przeważnie o 20 gr/kg wyższe. Jak zatem długo rolnicy będą niepewnie spoglądać w przyszłość? Obecne bowiem ceny wykluczają spokojne planowanie produkcji bez bardzo wysokiego ryzyka strat. Czy ten poziom, który obecnie notujemy jest najniższym? Tego nikt nie wie.
r e k l a m a
jbr
fot. Sierszeńska
Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!
Widziałeś już nasze video "Kwietniowy numer top agrar Polska w nowej szacie graficznej!"?
r e k l a m a
r e k l a m a