Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie

Obrazek

- Wizyty u moich klientów to obecnie często łamiący się głos i łzy. Jest bardzo trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie - mówi Grażyna Rakowska z firmy Lira Pasze, która od blisko 20 lat jest związana z rynkiem pasz dla trzody chlewnej. 

Anna Kurek4 marca 2022, 15:31

- Serce się kroi, gdy widzimy w gospodarstwie tylko trzy z ośmiu budynków zasiedlone warchlakami. Rolnicy ograniczają produkcję i wstawienia świń na potęgę. Niedługo dojdzie do tego, że nie będziemy jeść swojego mięsa, a za niepolskie będziemy płacić ogromne pieniądze. Wizyty u klientów to często łamiący się głos i łzy. W okresie świątecznym nie sposób było sobie w tej atmosferze składać życzeń. To bardzo trudny moment dla całej branży.

Pasze w skali roku podrożały średnio o 35%. Pszenica paszowa po 1300 zł/t, śruta sojowa po 2500 zł/t i 100% droższe aminokwasy. Tak drogo jeszcze nie było. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będą stawki za surowce paszowe i czy w obecnej sytuacji w ogóle będą one dostępne. Rolnicy wolą kupować pasze pełnoporcjowe, a swoje zboża sprzedać. Dziś jest to często forma rozliczenia bezgotówkowego z producentami. Beczka przywozi do gospodarstwa paszę i wraca do firmy ze zbożem od rolnika - mówi w rozmowie z naszą redakcja Grażyna Rakowska. Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)