Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Ubezpieczenia indeksowe sposobem na suszę?

Obrazek

Dla rolnictwa ważne jest tworzenie trwałych mechanizmów finansowania skutków zdarzeń o charakterze losowym, które – jak niedawna susza –
mogą zakłócić funkcjonowanie gospodarstw rolnych.

dr Piotr Łuczak22 grudnia 2015, 08:43

W efekcie pojawiających się zjawisk niedoboru wody, czy wręcz suszy, oczekiwania producentów rolnych powodują konieczność zmian zakresu ochrony w ubezpieczeniu upraw. Od 2006 r. istnieje w Polsce możliwość zawarcia takiego ubezpieczenia. Wcześniej żadne rozwiązanie ubezpieczeniowe nie dawało takiego pokrycia (z wyjątkiem ubezpieczenia konopi w latach 50.) i w konsekwencji zarówno zakłady ubezpieczeń, jak i rolnicy uczą się tego ubezpieczenia. Nauka ta jest bardzo droga: składki wymagane do zapłacenia przez zakłady ubezpieczeń są bardzo wysokie, zatem rolnicy nie decydują się na ubezpieczenie uprawy co roku. Gdy więc susza pojawia się, wielu producentów rolnych takiej polisy nie ma. Łączna liczba polis od suszy – zawartych zarówno jesienią 2014 roku i wiosną 2015 roku nie przekroczyła 600 egz. w całym kraju.

Również po stronie zakładów ubezpieczeń w takich sytuacjach pojawiają się wątpliwości: kiedy zaistniała susza, czy wpłynęła na zmniejszenie plonu, jaki plon przyjąć jako właściwy dla tej uprawy w roku szkody? Rozwiązaniem problemu ubezpieczenia od suszy czy dochodowości w produkcji roślinnej i zwierzęcej może być system ubezpieczeń opartych na indeksach. Rozwiązania takie funkcjonują już w wielu krajach (Austria, Meksyk, Mongolia) i opierają się na parametrach ustalanych przez określone urzędy lub instytucje naukowe. Więcej w styczniowym numerze „top agroszefa”. Przeczytasz w nim m.in. także o:

  • Artur Balazs – jako rolnik i jako polityk. Reportaż i wywiad.
  • Jak wykorzystać ulgę w VAT, gdy ktoś zalega nam z płatnością za towar?
  • W co inwestować nadwyżki finansowe?
  • Jak wykorzystać ogólnie dostępne odczyty satelitów do zarządzania gospodarstwem?
  • Co robić, gdy woda przez inwestycje sąsiada spływa na naszą działkę?
  • I wiele innych ciekawych informacji. pł

Kwartalnik „top agroszef Premium” z dużym rabatem dla prenumeratorów „top agrar Polska”. Kliknij tutaj.



Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)