Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

UE: Zwiększony eksport plonów

Obrazek

Po raz kolejny obserwujemy wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych. Raport opublikowała Komisja Europejska. Czego najwięcej wyeksportowaliśmy?

Aneta Lewandowska24 października 2017, 12:02
Ostatni miesięczny raport dotyczący handlu, opublikowany przez KE pokazuje utrzymujący się na wysokim poziomie handel zagraniczny. Eksport od sierpnia 2017 roku pozostaje wysoki na tyle, że bilans handlowy wyniósł 2,4 miliarda euro.

Jako UE wyeksportawaliśmy więcej

Eksport produktów pochodzenia rolniczego z Unii Europejskiej wzrósł do 11,5 miliardów euro w sierpniu tego roku, co było 8% podwyżką od lipca. Najwyższe wzrosty w handlu ponownie dotyczyły Rosji i Stanów Zjednoczonych, których wartość przewyższała o odpowiednio 153 i 108 milionów euro eksport w 2016 roku.


Przyglądając się poszczególnym sektorom rolnictwa, najwyższe wzrosty odnotowały sprzedaż mleka w proszku i wina. Europejskie wino przyniosło dodatkowy przychód w postaci 130 milionów euro, podczas gdy wpływy z mleka w proszku zwiększyły się o 123 miliony euro w porównaniu do ubiegłego roku.

Odbudowa współpracy z Rosją

Rosja ponownie stanęła na 4 miejscu największych odbiorców produktów rolniczych  pochodzących z UE. Zakaz importu z 2014 roku na niektóre surowce z Unii zaowocował spadkiem handlowym, który powoli jest odbudowywany. Głównie dzieje się tak za sprawą polepszenia sytuacji gospodarczej Rosji, a także zwiększonego zapotrzebowania tego kraju na wina i inne wysokoprocentowe napoje alkoholowe, jak również niektóre przetwory spożywcze. Dzięki nim wartość eksportu z UE do Rosji wzrosła o 14%, przynosząc dodatkowe 773 miliony euro.


Co więcej, ponownie spadł import produktów rolniczych z Rosji do krajów unijnych. Dzięki temu Europa uzyska dodatkowe 4,9 miliarda euro w 2017 roku, a konkretniej, nie wyda tych pieniędzy na Wschodzie. To zaowocuje poprawą bilansu handlowego o 905 milionów euro w porównaniu do ubiegłego roku.

al na podst. Komisja Europejska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)