Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zakaz stosowania pasz GMO od 2021 roku

06.11.2018

Drukuj

Zakaz stosowania pasz GMO od 2021 roku

Artykuł dostępny

Stosowny projekt ustawy został przygotowany jeszcze przez ministra Krzysztofa Jurgiela, który zaproponował, aby zakaz wszedł w życie w 2024 r. Po przyjściu nowego ministra, który wielokrotnie opowiadał się za szybkim uniezależnieniem się od importowanych pasz, wydawało się, że ustawa wyląduje w śmietniku.

r e k l a m aTymczasem Jan Krzysztof Ardanowski podtrzymał projekt, ale przesunął w nim termin zakazu na 1 stycznia 2021 r. „W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie zakazu stosowania w żywieniu zwierząt paszy GMO, przedmiotem prac i badań jest określenie możliwości zwiększonego wykorzystania rodzimych surowców białkowych w celu zastąpienia, a przynajmniej uzupełnienia importowanej GMO śruty sojowej. Odroczenie terminu wejścia w życie zakazu, a nie jego całkowite uchylenie, jest nie tylko ostrożnym podejściem Rządu do zagadnienia GMO, ale przede wszystkim ma na celu umożliwienie zachowania konkurencyjnej pozycji krajowym producentom żywności zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Propozycja ministra Ardanowskiego jest zaskakująca gdyż do tej pory opowiadał się za wprowadzeniem zakazu stosowania pasz GMO już w styczniu 2019 r., czyli za …dwa miesiące. Resort chciał bowiem zastąpić stosowanie importowej śruty genetycznie zmodyfikowanej krajowymi źródłami białka. Dlatego do projektu dołączono „Plan z dnia w sprawie krajowych źródeł białka oraz zminimalizowania deficytu białka paszowego w żywieniu zwierząt”. Jego celem jest zminimalizowania deficytu białka paszowego w żywieniu zwierząt.

Polecany artykuł

Test pasz – prześwietlamy koncentraty dla tuczników. Zobacz film!Jednak po raz kolejny okazało się, że nie jest to takie proste. „Realizacja przepisu art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, w którym ustanowiony został zakaz wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego wymaga czasu w celu znalezienia zastępczych, wysokobiałkowych składników.” - napisano w dokumencie.   wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii