Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Żywienie prosiąt na mokro

Obrazek

Wprowadzenie w odchowie prosiąt ssących preparatu mlekozastępczego umożliwia odsadzenie od lochy większej liczby, cięższych prosiąt. To cel każdego efektywnego gospodarstwa.

Paulina Janusz-Twardowska7 kwietnia 2017, 14:24

Szacuje się, że w Unii Europejskiej utrzymuje się ponad 2 mln wysoko produkcyjnych loch, które odchowują od 23 do ponad 30 prosiąt w roku. W Danii i Holandii istnieje możlwość odsadzania nawet 40 prosiąt – mówiła Weronika Człapa z LNB podczas Forum organizowanego przez UP Poznań „Innowacyjne technologie stosowane w produkcji zwierzęcej”.
Lochy o wysokim potencjale rozrodczym nie są jednak w stanie wyprodukować więcej niż 360 l mleka, co starcza na wykarmienie miotu liczącego 12 prosiąt. Zatem konieczne jest intensywne dokarmianie prosiąt, albo wręcz zastąpienie pokarmu matki preparatami mlekozastęczpymi.

Dokarmianie sztucznym mlekiem

Na rynku wiele jest preparatów spełniających wysokie wymagania pokarmowe prosiąt. Podawane są zazwyczaj w dokarmiaczach, lecz metoda ta nastręcza wiele niedogodności organizacyjnych. Sztuczne mleko powinno być bowiem zawsze podawane ciepłe i nie może pozostawać w miseczkach, gdyż pójło dla najmłodszych świń musi spełniać najwyższe standardy higieniczne. By je spełnić można zainstalować całą linię żywieniową dla osesków złożoną z mieszalnika, przewodów transportujących preparat mlekozastępczy oraz miseczek, z których będzie on pobierany przez prosięta.

Możliwości techniczne

Istnieją trzy podstawowe warianty montażu linii do karmienia osesków na mokro:

  • w inkubatorze – przystosowane na 12 prosiąt, wyposażone w dwie miseczki na preparat mlekozastępczy oraz paszę stałą podawaną od 7 dnia życia. Do inkubatora trafiają prosięta w wieku 4–5 dni i pozostają w nim do odsadzenia. Inkubatory montuje się w porodówkach nad lochami lub w osobnym pomieszczeniu. Każdy inkubator zastępuje naturalną mamkę wyznaczoną ze stada.
  • w baby room (w żłobku) – w którym buduje się mikro kojce przystosowane do takiej liczby prosiąt, jak założy producent. Są one wyposażone tak, jak inkubatory, trafiają tam oseski 4–5 dniowe. Jak wynika z doświadczeń terenowych, prosięta w baby room pobierają przez 14 dni 3 kg s.m./12 prosiąt.
  • w kojcach porodowych – jako forma dokarmiania, a nie podstawowe żywienie. W tym wypadku miseczkę umieszcza się w pobliżu gniazda dla prosiąt i poidełka. Z obserwacji wynika, że oseski zawsze wybierają w pierwszej kolejności mleko matki, a dopiero później preparat mlekozastęczpy, pomimo jego dużej smakowitości.

Zastosowanie żywienia osesków na mokro ma umożliwić wykarmienie większej liczby prosiąt niż umożliwia to naturalny potencjał loch. Jak podkreślała Człopa, We wspólnocie już 350 tys. macior wspomaganych jest przez system płynnego żywienia miotów, dzięki czemu ich prosięta w momencie odsadzenia ważą o 0,5 kg więcej niż świnie w stadach, w których nie stosowane jest dokarmianie.
pj-t, fot. pj-tPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)