Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Nowy znak dla polskiej żywności

Obrazek

Polska żywność będzie specjalnie oznakowana. Sejm zdecydował o wprowadzeniu dobrowolnego znaku „Produkt polski”. Znajdzie się on na etykietach tych produktów, w których składzie jest nie więcej niż 25% surowców z importu.

14 listopada 2016, 11:09

- Celem nowelizacji jest wprowadzenie możliwości dobrowolnego znakowania produktów spożywczych informacją „Produkt polski” wraz z określeniem wzoru znaku.  Prawidłowość użycia przez przedsiębiorców tego znaku będzie podlegała kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, podobnie jak obecnie kontroli podlega skład produktu opisany na etykiecie- tłumaczył poseł sprawozdawca Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości.

Definicja produktu polskiego

Jakie zatem warunki musi spełnić przedsiębiorca aby używać takiego znaku? W przypadku produktu nieprzetworzonego będzie mógł użyć znaku „Produkt polski”, jeżeli produkcja podstawowa odbyła się na terytorium Polski. W przypadku mięsa jeżeli zostało ono pozyskane ze zwierząt urodzonych w Polsce oraz ich chów i ubój odbyły się na terytorium Polski. W przypadku produktów przetworzonych znaku będzie można użyć, jeżeli produkt wytworzono na terytorium Polski ze składników wytworzonych w Polsce.

Ustawa dopuszcza użycie importowanych surowców w ilości do 25% masy produktu finalnego, pod warunkiem że nie występują lub nie można ich wytworzyć w Polsce.

Co z importem?

Podczas prac parlamentarnych klub Kukiz’15 zaproponował, aby znak „Produkt polski” mógł być używany tylko w stosunku do tych produktów, które zawierają tylko 10% składników pochodzących z zagranicy.

– Zdziwienie budzi pomysł, aby za produkt polski uznawać żywność wytworzoną jedynie w 75% z surowców pochodzących z Polski, pozostałe 25% może pochodzić z dowolnego innego zakątka świata. Nie mam pojęcia, co przyświecało twórcom projektu, ale na pewno nie promocja polskiej żywności i jej polskich producentów. Proponowałbym zatem, aby zmienić oznaczenie na „Produkt wytworzony w większości z surowców polskich, być może przez polską firmę”. Będzie to dużo bardziej uczciwe – mówił poseł Jarosław Sachajko.

Ostatecznie poprawka Kukiz’15 została odrzucona.

Wysokie kary

Za używanie znaku „Produkt polski” niezgodnie z przepisami ustawa przewiduje kary.

– W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli takiego zjawiska może nastąpić wymierzenie kary dla przedsiębiorcy sięgającej 10% przychodów, tak jak w przypadku zafałszowania każdego produktu – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zagłosowało 395 posłów. Tylko 14 było przeciwnych, a 22 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.   wk

Fot. SierszeńskaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)