Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Wideo>Uprawa>

Prace polowe przed siewem kukurydzy. Susza doskwiera…

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że rolnicy praktycznie nie zjeżdżają z pól. Większość już posiała buraki cukrowe, inni  przygotowują się do siewu roślin motylkowych oraz kukurydzy. Wszyscy czekają też na deszcz, bo gleba już jest bardzo sucha.


Brak zapasu wilgoci w glebie i opadów atmosferycznych coraz bardziej martwi rolników, ponieważ w prognozach pogody na najbliższe dni brak informacji o deszczach. Co gorsza, nocami pojawiają się przygruntowe przymrozki, co jest szczególnie niebezpieczne dla roślin jarych, które zostały wysiane wcześniej i zdążyły powschodzić.

Przymrozki hamują także zabiegi chemiczne, które juz powinny być wykonane.

– Praktycznie czekamy na deszcz, bo zastanawiamy się nad opryskiem pszenicy, wypadałoby już wjechać z opryskiem grzybobójczym, z opryskiem skracania roślin, ale no w takiej suszy ciężko podjąć decyzję o wjeździe na pole. Dlatego no jeżeli nic się nie będzie zmieniało, pomału trzeba będzie to na siłę zrobić, żeby uchronić rośliny przed zagrożeniem grzybami – mówi top agrar Polska Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic (woj. opolskie).

Na polach trwają już przygotowania gleby do siewu kukurydzy, ale z uwagi na warunki pogodowe z samym siewem warto jeszcze zaczekać.

– Termin siewu nie jest naturalny. Są warunki do tego żeby siać, więc ludzie sieją, ale w naszym rejonie to myślę, że jeszcze z 10-15 dni można by było poczekać. No ale jeśli ma nastąpić susza, ma brakować wody to spróbujmy wykorzystać to, co jest. Potem jeśli będzie taka susza jak w ubiegłym roku no to też będą problemy z wodą, tak więc dobrze jest zasiać wcześniej – twierdzi Jarosław Grzesik, rolnik z Pągowa (woj. opolskie).

Zobacz cały film!

Tekst i zdjęcia: Mariusz Drożdż


Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)