Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Świnie

Rynki rolne – Świnie

TUCZNIKI:

Skup świń: Ceny niestety tąpnęły

Ceny nie miały spadać, a deficyt tuczników jeszcze niedawno sygnalizowany przez skupujących wróżył podwyżki. Stało się odwrotnie.Ceny tuczników niestety po okresie stabilizacji spadły i to wcale nie tak mało. Wczoraj na niemieckiej dużej giełdzie VEZG obniżono stawkę za kg żywca o 3 eurocenty/kg do poziomu 1,42 euro/kg w kl. E, (wobec 1,45 euro/kg w klasie E).

Oznacza to oczywiście, że następnego dnia polskie ubojnie i skupujący również skorygowali cenniki. Większość ubojni z tą z centralnej polski obniżyła cenę poubojową o 15, 16 groszy za kg.

Natomiast pośrednicy skorygowali cenę żywca o 10 do 15 groszy/kg. Mechanizm ten przy obniżkach działa za każdym razem, nawet w czasach gdy świń brakuje - a takie mamy obecnie.

Tuczniki zgłaszane do sprzedaży odbierane są od rolników praktycznie z dnia na dzień, nie ma kolejek, wydłużania odstaw itd. zatem popyt jest, a ceny nie ma. Tym bardziej, że pełną parą rusza sezon grillowy praktycznie w całej Europie, a u nas sezon komunijny.

Dodatkowo europejscy odbiorcy mają szanse na większe wysyłki wieprzowiny do Chin - jest to efekt obłożenia przez Państwo Środka cłami wieprzowinę amerykańską. A właśnie dostawcy zza oceanu są największą konkurencją na tym rynku dla eksporterów unijnych.

Nic to nie daje i rynek obniża ceny tuczników. Dodatkowo dzieje się to przy bardzo wysokich cenach warchlaków - te importowane z Danii kosztują już ok. 340 zł/szt., a z polskich ferm ok. 300 zł/szt.

jbr

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Punkt skupu

Aktualizacja

E
U
R

Średnia

4,34 zł/kg

5,59 zł/kg

5,31 zł/kg

4,97 zł/kg

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju