Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Świnie

Rynki rolne – Świnie

TUCZNIKI:

Skup świń: Obniżka bez powodu

Niestety po kilku tygodniach nadziei na stały wzrost cen tuczników zimny prysznic rolnikom zafundowało niemieckie VEZG, obniżając cenę świń o 3 eurocenty/kg w klasie E. Nasze krajowe zakłady zrobiły dokładnie to samo.


Po obniżce 1,44 euro/kg w klasie E – tyle po wczorajszej obniżce minimalnie płacą zakłady mięsne w Niemczech za tuczniki. U nas jest to o kilka eurocentów/kg mniej, przez co znowu cena poubojowa wróciła w okolice 6 zł.

Z kolei cena za żywiec na powrót ociera się o 4 zł/kg – oczywiście w przypadku dostaw po kilka sztuk. Przy większych partiach można wprawdzie wynegocjować 4,55-4,65 zł/kg – jest to przynajmniej 10 gr/kg mniej niż jeszcze na początku tygodnia.

Skąd zatem ta obniżka? Trudno ją wytłumaczyć. Z wszelkich dostępnych danych wynika, że w Europie zbliża się okres (lipiec – sierpień) w którym będzie wyjątkowo mało tuczników kierowanych na ubój. Do tego rusza mundial w Rosji, co sprzyja spożyciu wieprzowiny przez kibiców w całym regionie.

Jednak już kilka dni przed środową obniżką w Niemczech wśród ubojni dało się słyszeć, że cena musi spaść, bo jak się wyraził jeden z największych graczy na tym rynku, „cena świń jest za wysoka”.

By wpłynąć na obniżenie cen, ubojnia z centralnej Polski nawet ograniczyła uboje na początku tygodnia i nie czekając na notowania VEZG, już w poniedziałek korygowała ceny.

Zatem ostatnia obniżka jest działaniem spekulacyjnym. Niektórzy twierdzą, że jest to sposób na zakup jeszcze tańszego towaru przed okresem wakacyjnym, w którym podaż tuczników  w całej Europie spadnie. 

jbr

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Punkt skupu

Aktualizacja

E
U
R

Średnia

4,56 zł/kg

5,66 zł/kg

5,37 zł/kg

5,02 zł/kg

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju