StoryEditor

Nowa WPR – mniej pieniędzy i ambitnie dla środowiska

Dr Jerzy Plewa zaprezentował założenia WPR na okres po roku 2020 podczas dyskusji w ramach dialogu społecznego w Warszawie. Rewolucji nie ma, ale pieniędzy dla polskiego rolnictwa będzie mniej, a działania na rzecz środowiska bardziej ambitne.
12.06.2018., 18:06h
Znamy już unijny budżet na lata 2020 – 2027 i udział środków na rolnictwo w kwocie 365 mld euro. Wiemy czym dysponujemy i czego się możemy spodziewać – rozpoczął dr Jerzy Plewa, dyrektor generalny DG AGRI w Komisji Europejskiej.

Redukcja na poziomie 5% dotknie wszystkie kraje członkowskie i utrzyma się tendencja malejącego udziału budżetu na rolnictwo w całkowitych wydatkach Unii Europejskiej. Z gigantycznych pieniędzy na poziomie 1 279mld euro, co stanowi 1,114% PKB UE, na rolnictwo przypadnie 28,5% na 27 krajów członkowskich. Dla porównania w obecnej perspektywie jest to 37,6% na 28 krajów członkowskich.

Choć to duże pieniądze, to jednak w cenach stałych i przy zakładanej na poziomie 2% inflacji oznacza nie tylko stagnację, ale realne zmniejszenie finansowania rolnictwa.

Nowy model – więcej odpowiedzialności państw członkowskich

To właśnie kraje członkowskie będą miały teraz więcej do powiedzenia w zakresie rozwiązań WPR niż do tej pory. Ten sprytny zabieg komisji sprawia, że ustala ona pewne ogólne ramy i cele, a państwa członkowskie mają je przełożyć na własne warunki i określić własną drogę do osiągnięcia tych celów. Z jednej strony po...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 00:10