Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Chińczycy znajdą lekarstwo na ASF?

17.10.2018

Drukuj

Chińczycy znajdą lekarstwo na ASF?

Artykuł dostępny

W Chinach w Pilot National Laboratory Marine Science and Technology w Qingdao trwają badania nad dezaktywacją wirusa ASF. Na razie wiadomo, że nie ma dostępnej szczepionki zabezpieczającej fermy świń przed chorobą. Naukowcy podjęli próbę izolacji cząsteczki, która dezaktywuje wirusa. 

Odkryto, że pewna, nienazwana jeszcze cząsteczka obecna w kilku roślinach uprawnych (kapusta, rzepak itp.) może odgrywać kluczową rolę w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Cząsteczka dezaktywuje wirusa, uniemożliwiając zainfekowanie zwierzęcia. Naukowcy odkryli, że świnie żywione paszami na bazie rzepaku nie zachorowały na ASF w niektórych regionach w Chinach. 
Największy ośrodek zdrowia zwierząt w Chinach potwierdził odkrycie, ale na razie opracowuje dokładny program działania, aby można było go opublikować. 

r e k l a m aWang Xin, lider projektu naukowego, zdradził tylko tyle, że „niektóre warzywa wymieszane z paszą w przewodzie pokarmowym mogą pomóc w zapobieganiu chorobie”. Wang i jego zespół rozpoczęli intensywne badania 70 gatunków roślin i niektórych organizmów morskich i grzybów w celu wyizolowania danej cząsteczki.

Na podstawie wcześniejszych badań udowodniono, że istnieją rośliny, które mają zdolność do zmiany pojedynczych cząsteczek DNA, ale w tym przypadku jeszcze nie zostały wyizolowane. Wiemy natomiast, że wirusa grypy u człowieka dezaktywują mikrocząsteczki roślin takich jak wiciokrzew. A więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że naukowcy z Chin znajdą receptę na profilaktykę ASF. 


oprac. dkol na podst. agroinform.hu

Polecany artykuł

ASF depopuluje dziki w Kampinosie – padają jak muchyPolecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii